До съвсем скоро можехме със сигурност да различаваме само белия дългозърнест ориз от белия кръглозърнест, но на пазара се появиха множество други видове на този продукт. Да разберем малко повече за червения ориз.
Червеният ориз е признат за най-полезният сред всички видове ориз. Обвивката му е недокосната, което запазва формата на зърната и подарява тънък аромат на орехи при приготвянето на ястията.
Червеният ориз е истинска съкровища от хранителни вещества, витамини, микро и макро елементи. Той е изключително богат на фибри заради оризовите трици (външните твърди слоеве), които съдържат още полифеноли, антоцианин и антиоксиданти.
Уникалният състав на червения ориз включва силно присъствие на витамини от група В – В1, В2, В3 и В6, минерали като калций, калий, йод, желязо, магнезий и фосфор, 8 безценни аминокиселини, включително омега-3, които осигуряват на организма оптимална работа, много антиоксиданти. Съдържанието на цинк и желязо на червения ориз е 2-3 пъти по-високо от това в белия ориз.
- Червеният ориз е много полезен за ставите и понижава холестерола.
- Желязото, което се намира в оризовите зърна, помага срещу анемия.
- Червеният ориз е мощен антиоксидант.
- Оризът е червен благодарение на парационитите, които правят кожата еластична и намаляват дълбочината на бръчките.
- Биологично активните компоненти влияят положително на състоянието на мъжкото здраве заради големия набор от полезни елементи в състава му.
- В козметиката използват маски от каша от оризовите зърна. Вдъхва живот на уморената кожа и прави сияеща и мека.
- Стомашно-чревният тракт също трябва да каже „Благодаря!” на чудесната култура. Хранителните влакна, набъбвайки, придават продължително чувство на ситост, като превръщат червения ориз в търсен диетичен продукт. Добрата перисталтика на червата ще помогне да се изведат от организма токсините и шлаките.
- Фибрите стопират абсорбирането на захарта и холестерола в кръвта. Ако съдовете са пречистени и кръвта циркулира по-добре, то и целият организъм ще работи безпроблемно.
- Червеният ориз е диетичен продукт, който засища добре и помага в борбата с наднорменото тегло.
- Червеният ориз е хранителен и едновременно с това лек, което позволява да бъде използван при различни диети.
- Безглутенов. Ниският гликемичен индекс на продукта го прави позволен за хора, които страдат от захарен диабет и постоянно трябва да контролират нивата на кръвната си захар.
- Статистическите данни показват, че този продукт не може да нанесе вреда върху организма, така че е полезен, безопасен, позволен за децата, възрастните и старите хора.
- В 100 гр червен ориз има 405 калории, което означава, че не е добре да го ядете в огромни количества. Хората, които поддържат фигурата си, и без това се хранят умерено.
- Благодарение на забележителните свойства на продукта, той е много търсен и се отглежда в много държави по света. Франция е избрала да отглежда късозърнест червен ориз, който при варене придобива вискозитет. Хималайският ориз след варене става розов и има чудесен аромат. Индия е представила на света червения ориз Рубин, който не само се яде, но се използва и с религиозни цели.
- Много изискани блюда се приготвят с този ориз, който отлично се съчетава с различни продукти. Рибата, месото, гъбите, млякото, сухите плодове ще "зазвучат" различно, създавайки неповторима вкусна композиция, ако към тях се прибави от червен ориз. И макар да трябва да се вари по-дълго, няма как да се „преготви”, защото обвивката на зърната не позволяват да се превари.
- Червеният, черният и пълнозърнестият ориз могат да бъдат предварително накиснати, което намалява времето за сваряването им.