С 200 лева на месец се е увеличил необходимият месечен доход за издръжка на живот в последните 6 месеца, в които управлява правителството в оставка на Кирил Петков. Това сочат данните от редовния доклад на най-големия синдикат у нас КНСБ.
1267 лева месечно - това е необходимата средностатистическа сума, нужна на човек, за да покрива текущите си разходи. За семейство с едно дете, което вече е средностатистическото у нас, са нужни пък 2286 лева, за да удовлетвори битовите си нужди. При втората група покачването на нужните доходи за издръжка е и по-високо - с 358 лева повече в сравнение с началото на годината.
"Според нашите данни, които само КНСБ независимо от НСИ проучва, хората, на които не им стигат доходите за издръжка, са нараснали с 222 хиляди. Можем да кажем, че около 2/3 от българите попадат в тази група", цитира незавидната статистика председателят на КНСБ Пламен Димитров при представянето на доклада в централата на синдиката.
"Може да се каже, че реално обедняваме. Особено тези, които работят на минимална работна заплата, те обедняват реално, както и в номинално отношение", посочи още той.
В челните места на стоките, допринасящи за нарастващите цени, се нареждат храните и енергийните източници.
Има все пак и положителни тенденции - икономиката се възстановява след ковид пандемията, като преработващата промишленост расте с 21,1 на годишна база, добивната промишленост - с 18,5%, а енергетиката расте с 14,1%.
Очакванията на КНСБ обаче са минорни. От синдиката предричат ръстът на цените да продължи в следващите месеци, за което на първо място ще допринесе скокът на цените на енергоресурсите.
А какъв е пътят, поне за частично решение на проблема с работещите бедни? Следва да се изработи ясна дефиниция за "енергийно беден", като хората, попадащи в тази група, да получават адекватни компенсации от държавата през зимния сезон, настояват от синдикалната организация. Освен това - в срок от 4-5 години следва минималната работна заплата да достигне тази за издръжка на живота, настоя още Димитров.