С решението на Конституционния съд на практика Станислав Тодоров губи всичките си правомощия. Той има най-много 18 дни на поста – решението на съда трябва да излезе в Държавен вестник в максимален срок от 15 дни и влиза в сила 3 дни след обнародването му.
„Хаосът е факт. Той има предистория. През последните седем месеца ние сме свидетели на една управленска и експертна немощ. С лека ръка управляващите, които се самопровъзгласиха за борци с корупцията, сами си сложиха етикети, че те са честни и почтени, погазват законите и Конституцията на страната”. Така депутатът от ГЕРБ-СДС и бивш министър на енергетиката Теменужка Петкова коментира създалата се ситуация. Тя припомни, че още през февруари ПГ на ГЕРБ-СДС са предупредили, че изборът тогава за нов председател на Енергийния регулатор е противоконституционен и ще доведе до хаос в един от най-важните сектори за страната ни.
По думите й опозицията не спекулира с темата – решенията на КЕВР наистина били уязвими. „Всяко едно заинтересовано лице може да обжалва решенията на Комисията за енергийно и водно регулиране”, твърди Петкова. Бившият енергиен министър обясни, че при такава ситуация се прави проверка. Ако при нея се установи, че в конкретен казус гласът на председателя на КЕВР е бил решаващ, взетото решение може да бъде обжалвано. „Всички действия, които този председател е предприел от деня на избора му до произнасянето на Конституционния съд, са абсолютно нелегитимни – назначения, уволнения. Все едно този председател не е съществувал”, категорична е Теменужка Петкова.
Тя алармира, че цената на природния газ за aвгуст не може да бъде приета, защото Комисията няма легитимен председател. Депутатът от ГЕРБ-СДС коментира и работата на „Булгаргаз”.
„Той беше длъжен, съгласно закона за енергетиката, до 10 юли да предостави информация за прогнозната цена на природния газ за месец август. Това, разбира се, не беше направено. Тези хора системно нарушават закона. Те не изпълняват тези свои законови ангажименти и българският бизнес, българските потребители на природен газ отново няма да имат яснота как и на каква цена ще произвеждат продукцията си”, подчерта Петкова.
По думите й причината е много ясна и изпълнителният директор на „Булгаргаз” много ясно е заявил, че страната ни няма сключени дългосрочни договори за доставка на природен газ.
„До края на годината България е без осигурени количества природен газ”, алармира бившият министър на енергетиката.