На експертни разговори в парламента обсъждат управленска програма за ново правителство, но не и разпределението на министерските постове. Това коментираха пред журналисти участници в разговорите между „Продължаваме Промяната“ (ПП), „Демократична България“ (ДБ), „БСП за България“ и независимите депутати, напуснали парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН).
В събота и неделя се проведоха консултациите между трите формации и независимите депутати. Днес на експертно ниво продължава работата по програмата, която трябва да даде конкретика за приоритетите, по които, ако бъде съставено второ правителство на (ПП), то ще работи през следващите шест месеца.
Министърът на спорта в оставка Радостин Василев коментира, че не са обсъждали никакви разпределения на министерства. „Единственото, което в момента говорихме, бяха шест или седем законодателни приоритета, които Народното събрание трябва да свърши през следващите шест месеца, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, свързани с Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ)“, заяви Василев.
"Нито сме коментирали в момента някакво предложение за министерства, нито шестимата независими народни представители са питани дали имат претенции за някакви министерства", каза той.
Василев съобщи, че е разговарял за необходимостта от спешни промени в Закона за хазарта, с които да се гарантира запазването на над 1000 пункта на Спортния тотализатор.
На въпрос, свързан с твърдения на Слави Трифонов, че всеки ден от ПП звънят на негови депутати, Василев каза: "Аз не им звъня, не ги търся и не мога да го коментирам. Единственото нещо, което мога да коментирам пред вас, е че ако в ПГ на "Има такъв народ" - 19-те човека, все още има хора, които смятат, че общественият интерес е по-важен от личния интерес на г-н Трифонов и група около него, най-добре да напуснат и да го обявят навреме, защото ако сега се разпаднат нещата, отиваме на избори".
Настимир Ананиев, депутат от ПП заяви, че управленската програма е на първо място и след това ще се обсъждат министрите.
Министърът на иновациите и растежа в оставка Даниел Лорер коментира, че продължава изключително активната работа в две направления – законодателна и изпълнителна. Целта е след разговорите коалиционните партньори да излязат с готови приоритети, които да са разписани във времева рамка в близките шест до девет месеца. Той бе категоричен, че държат на повече от 12 народни представители подкрепа. За да има стабилна работа, в която работим за доходите на хората, е важно това да се случва в стабилна институционална среда. Не вярвам правителство на малцинството да може да го направи, коментира Лорер.
Той посочи, че търсенето на съмишленици продължава отново на индивидуален принцип. Всеки един депутат, който смята, че това, което предлагаме като програма, е добре, е добре дошъл, каза Лорер.
Нека първо уточним политиките и сроковете, след което ще разпределяме постовете, каза той.
Министърът на електронното управление Божидар Божанов също коментира, че засега не е обсъждано оставането му на поста, а само програмата на правителството в следващите месеци.
Днес това, което обсъдихме, е да имаме много ясно разписани законите по Плана за възстановяване и устойчивост, както и съдебната реформа като ключов приоритет особено в посока антикорупция, заяви началникът на кабинета на премиера Кирил Петков в оставка Лена Бориславова на излизане от сградата на Народното събрание.
Това, което очакваме с нетърпение, е да бъде стартирано общественото обсъждане на новия законопроект за изменение на Закона за съдебната власт, където ще се предвиди механизмът за разследване на главния прокурор, посочи тя. Бориславова добави, че в момента се работи усилено по финалните детайли в Министерството на правосъдието. По думите й това е работа в резултат на двумесечни усилия и всеки момент ще бъде качена за обществено обсъждане.
В отговор на въпрос Лена Бориславов каза, че не са обсъждали квоти на политическите сили в новото правителство. Попитана кога ще говорят за имена на министри, тя отговори: „Нека видим програмата и тогава“.