"Ето това тук е истинската диверсификация", посочи премиерът в оставка Кирил Петков съоръженията на интерконектора България-Гърция край Стара Загора. "Азерският газ е в пъти по-евтин и не зависим от Газпром".
"Казахме, че ще готова на 1 юли връзката, и на 1 юли 42 бара са пълни, функциониращи, работещи, даже от компанията казаха, че на ниво ръчно управление, системата е готова. Сега следва да се тества автоматизацията", доволен съобщи Петков.
След седмица Кирил Петков ще бъде в Комотини на работна среща с министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис, на която ще бъде обсъден стартът на междусистемната газова връзка Гърция-България.
По-рано днес изпълнителен директор на съвместното дружество ICGB Теодора Георгиева съобщи, че газопроводът, който свързва Гърция и България, ще започне работа през септември-октомври тази година. Към края на месец юни проектът е завършен на 98%. Линейната част е изпълнена изцяло, всички тръби са заварени, положени, зарити и хидротествани. Успешното приключване на хидравличните изпитания гарантира, че съоръжението отговаря на всички стандарти за бранша и е качествено изградено, посочи Теодора Георгиева.
Днес Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и Регулаторният орган за енергия на Гърция (RAE) приеха Окончателно съвместно Решение за сертифициране на "Ай Си Джи Би" АД (ICGB) като независим преносен оператор на преносна система за природен газ - междусистемна газова връзка Гърция - България (IGB). Това съобщиха от КЕВР.
Решението на КЕВР е съобразено и със Становището на Европейската комисия C(2022) 4656 от 28.06.2022 г. по Проекта на съвместно решение за сертифициране на дружеството, допълват от българския регулатор. Европейската комисия е одобрила подхода на двата национални регулаторни органа, като е направила конкретни коментари, които са взети предвид в максимална степен и са отразени в Окончателното съвместно решение за сертифициране.
Решението на КЕВР и RAE осигурява от регулаторна гледна точка възможността за въвеждане в търговска експлоатация на газовата връзка "Гърция-България" (IGB) след 1 юли 2022 г. Това е нов маршрут за внос на газ в България, който помага директно за диверсификация, сигурност на доставките и конкурентни цени за българските потребители.
Газовата връзка е от стратегическо значение, тъй като ще позволи свързване на газопреносните системи на България и Гърция и ще осигури диверсификация на източниците и маршрутите на газовите доставки за нашата страна и за Югоизточна Европа. Чрез интерконектора IGB през втората половина на 2022 г. България ще може да получава в пълен обем договорените 1 млрд. куб. м природен газ по договора с Азербайджан. Това ще има ключово значение за сигурността на доставките на синьо гориво и за формиране на благоприятни цени за потребителите в България, изтъкват от КЕВР.
Проектният капацитет на българо-гръцкия газов интерконектор позволява пренос на 3 млрд. куб. м природен газ. Това дава допълнителни възможности България и страните от региона да получат количества от Южния газов коридор и от пазара на втечнен газ посредством строящия се терминал при гр. Александруполис.
Новата газова връзка открива още един маршрут за транспортиране на втечнен LNG газ от САЩ, Алжир, Катар, Египет и други страни. В по-дългосрочна перспектива по интерконектора IGB ще може да бъде транспортиран природен газ от Израел и Кипър, както и допълнителни обеми от Азербайджан и други страни, се посочва в съобщението.
ще мине време