Българското правителство ще подаде оставка в понеделник, съобщи министър-председателят Кирил Петков пред български журналисти в Брюксел преди началото на двудневното заседание на Европейския съвет в отговор на въпрос.
Той поясни, че засега средствата за нашата страна по плана за икономическо възстатновяване се бавят, но е възможно и да бъдат изгубени, ако закъснението се проточи. Засега рискуваме да ги забавим, но ако тази забава стане прекалено дълга, рискуваме да ги загубим. Този парламент трябва да работи, ако нямаме парламент, ще струва скъпо на България. От друга страна, би струвало още по-скъпо, ако управлява задкулисие, обобщи Петков.
В отговор на въпроси той поясни, че би работил с ГЕРБ, ако Бойко Борисов "реши един ден да отиде на топъл остров". Сигурен съм, че имаме много идеи за европейска България с част от депутатите (на ГЕРБ), добави Петков.
По неговите думи "Продължаваме промяната" (ПП) ще държи много ясна линия с кого да прави бъдеща коалиция. Основна цел е борба с корупцията, но тя не може да се случва, ако имаш коалиционен партньор, който е бил част от корупцията, уточни премиерът.
По неговите думи не е възможно занапред взаимодействие със Станислав (Слави) Трифонов и Тошко Йорданов ("Има такъв народ"). За съжаление осъзнахме, че те са част от задкулисието, срещу което се борим, каза Петков.
По неговите думи изискванията, поставени от Костадин Костадинов ("Възраждане"), са са абсолютно неприемливи.
Делян Пеевски (ДПС) се появи за пръв път от шест месеца, за да натисне бутона на вота на недоверие, също не може да е партньор, добави Петков по повод вчерашното гласуване в Народното събрание на вота на недоверие към неговото правителство.
Оставаме с възможностите на партньорите, които в момента имаме, плюс всички независими депутати, които искат да подкрепят политиката на това правителство, посочи премиерът. Очаквам, че ще видите ПП с още по-силна позиция. В последните дни се видя, че хората наистина ни повярваха, че не сме готови да правим сделки със задкулисието и не може да има стабилност на всяка цена. "Демократична България" и БСП бяха партньори, с които може да се върши работа. Диалогични сме, готови сме на коалиция, но хората пред нас трябва да взимат решенията, обобщи Петков.
Той определи като много тежки разговорите тази сутрин на срещата ЕС-Западни Балкани. Премиерът отбеляза, че част от изискванията, свързани с новото предложение за бъдеща преговорна рамка на Република Северна Македония, са много трудни за приемане от Скопие. Петков прогнозира, че след произнасянето на Народното събрание, тежката задача ще бъде за Скопие, където ще трябва да се приемат поставените изисквания, за да продължат напред по пътя към ЕС.