Ако правителството падне, кандидатът на "Продължаваме промяната" за нов премиер отново ще е Кирил Петков - това стана ясно от думите на заместник-председателя на парламента Мирослав Иванов пред "Нова телевизия" .
Той посочи, че засега такъв вариант не се очертава и най-голямата група смята, че правителството има шанс да продължи да управлява, разчитайки за недостигащите му гласове на депутати от "Има такъв народ" и други групи за конкретни гласувания.
Впоследните седмици диалогът с "Има такъв народ" е труден, каза Мирослав Иванов. Той допълни, че партията на Слави Трифонов е поставяла постоянно ултиматуми, че ще напусне управляващата коалиция, ако не бъде изпълнено някое от исканията.
"В последните няколко месеца забелязвам доста по-активен диалог и синхронизация на "Има такъв народ" с ДПС, отколкото с управляващата коалиция", каза той.
Лорер: Парите за пътищата са причината ИТН да хвърлят България в хаос
Без парламента, който "Има такъв народ" (ИТН) де факто искат да хвърлят на боклука, ние не можем да направим реформите, заяви министърът на иновациите Даниел Лорер пред бТВ.
По думите му ИТН отказват да поемат отговорност за пореден път. "Видяхме го миналото, лято виждаме го отново - като не ми харесва си тръгвам, ама политиката не е шоу", каза той.
"Ние преминахме през огромни кризи – при COVID те не излязоха от правителството, защото нямаме здраве, инфлация - те не излязоха от правителството, защото имахме проблеми в енергетиката и заради цените на енергията, войната в Украйна - те не излязоха от правителството заради политиката ни към Украйна или към Русия. Решиха да излязат от правителството заради какво- пътищата на България. Те искат колосална цифра от 6 милиарда, които да бъдат изхарчени тази година за пътищата и това е причината те да хвърлят България в хаос. Аз наистина недоумявам какво седи зад това", каза Лорер.
"Българският парламент решава българския бюджет, когато одобрихме бюджета за 2022 г., казахме ясни, това е инвестиционен бюджет. Сегашната актуализация казваме ясно, че е за борба с кризата. Този парламент е жизнено необходим на България, за да можем да преодолеем кризата, за да можем да повишим пенсиите, след това да можем да продължим с енергийните мерки за бизнеса и за домакинствата. Не забравяйте, че идва и плана за възстановяване, и устойчивост", посочи Даниел Лорер.
"При ИТН наблюдаваме сценаристка динамика от самото начало, и ако в началото ние давахме кредит на доверие, че това е техният стил, те така са свикнали да работят и ние можем да вървим напред, защото България има нужда от мнозинство, което да я тласка напред, а не да я дърпа назад, с времето се оказа че, ИТН не желаят да работят по този начин", каза той.
"Важното за българския избирател в момента е да разбере че цялата формация на Слави Трифонов - ИТН, не работи за интересите на България. В момента тези хора умишлено спират работата на българското правителство заради парите на пътищата - да хвърлиш държавата в хаос заради това е немислимо", отбеляза още министърът на иновациите.
Ива Митева: Избори не са нужни в този момент
"Избори не са нужни, напротив избори са опасни в този момент. Ще се опитаме да съставим правителство, ако мандатът стигне до нас“. Това заяви депутатът от ИТН Ива Митева пред Нова телевизия, след като ден по-рано лидерът на партията Слави Трифонов обяви, че изтегля министрите си от управлението и разваля коалицията.
"Избори не са нужни, напротив, те са опасни в този момент, хората също не ги искат. Смятам, че по-скоро трябва да се опитаме да направим правителство на малцинството, независимо с чий мандат. Сега ще има процедура по подаване на оставки, тези оставки ще се подадат в МС, а премиерът трябва да ги внесе в Народното събрание, тоест той може да ги внесе още на следващия ден, а може да не ги внесе с месеци", каза Митева.
Тя допълни, че ИТН няма да подкрепи оставащото правителство, защото "проблемът не са министрите, които подменяме, а премиерът".
"Ако искахме този премиер да остане, нямаше да изтеглим министрите си. Имаме проблем в самото управление - с премиера и с вицепремиера. Затова изтегляме министрите си. Омръзна ни на коалиционните съвети да не се случва нищо", заяви Митева. Тя посочи, че Кирил Петков има едни и същи изказвания, които се въртят още от предизборната кампания.
В случай че се завърти рулетката с мандатите, Митева уточни, че ИТН няма да подкрепи правителство на "Продължаваме Промяната"(ПП).
"Друг мандат с ПП не смятам, че бихме подкрепили. Ако мандатът стигне до нас, ще опитаме да съставим правителство и да търсим правителство на широкото съгласие. Втори мандат на ГЕРБ няма да подкрепим, мислим за трета опция", обясни Ива Митева.
По думите ѝ ИТН ще предложи кандидатури за министри и ще видят дали ще бъдат подкрепени. Според нея е било начертано споразумение, което е нарушавано и нищо от него не се изпълнявало.
Ива Митева коментира и важността на личностите, които стоят начело.
"Казахме, че избираме А отбора, аз не виждам А отбора - никъде на нито един пост. Нека наистина да започнем да търсим А отбора и хората, които могат наистина да взимат решения и да се справят. И да престанем с празните приказки", каза депутатът от ИТН. Тя обясни процедурата какво предстои.
"Първо, министрите трябва да си подадат оставките пред министър-председателя и след това е негово задължение той да ги внесе в парламента. Той може да не ги внесе. Ако той не ги внесе, поемат заместник-министрите, но те са също от нашата квота. Тоест по този начин ще се блокират целите министерства и той ще трябва да ги внесе в Народното събрание. Там те ще се гласуват, а той може да предложи и смяна на министрите с други и тогава те също ще се гласуват, въпросът е ние дали ще ги подкрепим и предполагам, че ние няма да ги подкрепим. Ако не бъдат избрани, премиерът трябва да поиска или вот на доверие, или да му се поиска вот на недоверие, или да си подаде оставката", разясни Митева.
Тя допусна, че Кирил Петков може да потърси подкрепа и от другите партии - ДПС, ГЕРБ, "Възраждане".
Ива Митева смят, че предатели от ИТН няма да има.
"Има едни хора от ПП, които ходят на последните редове да разговарят с други депутати от други парламентарни групи. Ако това е водене на разговори - добре. Има едни такива хора, където ходят и казват "ще ни подкрепите ли за този закон, за онзи закон" - ако това са брокерите им, добре, но да излязат да кажат с кого са водени разговорите", призова Митева.
Тя разкри, че от две седмици в парламента непрекъснато я спирали депутати, включително от управляващата коалиция - от БСП и "Демократична България". "И ми казват: "Моля ви се, развалете кабинета". Моята реакция беше: "Защо ние? Направете нещо вие, ние ще ви подкрепим". Защото досега, каквото и да се е случило в тази коалиция, ние сме тези, които винаги сме тръгвали и казвали "не", допълни депутатът.
По отношение на бюджета Митева заяви, че актуализация ще има и хората ще си получат обещаните увеличения на пенсиите, на помощите и т.н.
Никола Минчев: Не всички депутати на ИТН са съгласни с лидерите на формацията
Председателят на Народното събрание Никола Минчев заяви, че тепърва предстои да се види дали говорим за сериозна политическа криза.
"В момента имаме ясни 109 гласа в пленарната зала, които са от ПП, БСП и ДБ. Оттам нататък би могло отново да се стигне до мнозинство в пленарната зала, когато народни представители, които не са съгласни с водената от формацията, от която са част, политика и решат, че е време да действат не според партийната повеля", заяви Минчев пред бТВ.
По думите му разговорите, които се водят в парламента, показват, че не всички депутати от ИТН са съгласни с начина на действие, който лидерите на формацията предприемат.
"В краткосрочен план ключово за нас и за страната е да бъде приета актуализацията на бюджета, защото в нея са антикризисните мерки, които сме анонсирали, увеличението на пенсиите. Фокусирани сме върху тази стъпка. В залата има 240 народни представители, всеки със своя съвест и свои убеждения. Затова смятам, че актуализацията на бюджета ще бъде приета", заяви Никола Минчев.
Той посочи, че към момента няма промяна в персоналния състав на Министерски съвет, защото само Народното събрание решава промените в МС, а за да се случат те, трябва да постъпи предложение.
Минчев каза, че законопроектът за КПКОНПИ ще бъде внесен в деловодството на Народното събрание днес.
Издигайте
Вань