Стотици украински бойци бяха евакуирани от металургичния комбинат в Мариупол след 82-дневен щурм, пише "Гардиън" за новината, че от територията на стомандобивното предприятие в украинския пристанищен град са били евакуирани над 260 украински войници, повечето от тях ранени.
Изданието отбелязва, че евакуацията вероятно ще ознаменува края на най-дългата и кръвопролитна битка от войната в Украйна, както и сериозно поражение за Киев. Мариупол в момента е в развалини след руска обсада, която според Украйна е струвала живота на десетки хиляди хора в града, посочва вестникът.
"Гардиън" допълва, че за украинците комбинатът "Азовстал" се е превърнал в символ на съпротивата.
"Дейли телеграф" коментира новината, че украинските войски са достигнали границата с Русия в Харковска област. Изданието отбелязва, че според военни експерти това ще позволи на украинските сили да застрашат снабдителните линии на руската армия. Вестникът допълва, че новината за достигането на границата от силите на Киев е била съобщена в момент, когато според западни разузнавателни служби украинците са отблъснали руските войски на между 15 и 30 км от Харков, втория по големина град в Украйна, в северна, източна и южна посока.
Според независими експерти, цитирани от "Дейли телеграф" това ще позволи на Киев да поразява логистиката на руската армия както на територията на Украйна, така вече и извън нея. По-конкретно, според доклад на военните анализатори от полската консултантска компания "Рохан Консултинг", сега Белгород, важен за снабдяването на руската армия в Украйна граничен град, ще влезе в обсега на украинската артилерия, но Украйна ще може да държи на прицел и други руски маршрути за снабдяване. Твърди се, че успехите на украинците при Харков също така ще принудят Кремъл за пореден път да променя плановете си за инвазията, коментира "Дейли телеграф". Според областния управител на Харков Олег Синегубов обаче, Москва подготвя нова голяма офанзива в Харковска област, за да подсигури снабдителните линии на войските си в Източен Донбас, по-специално в района на град Изюм. Изданието цитира и американския Институт за военни изследвания, по чиято оценка руското командване се е отказало от обкръжаването на украинските сили между Донецк и Изюм, който се намира в Харковска област, и сега основната им цел е да превземат докрай Луганска област.
Швеция ще кандидатства за присъединяване към НАТО, предприемайки исторически завой в досегашната си политика, а Путин обеща "отговор", пише "Индипендънт".
Изданието отбелязва, че с решението си Стокхолм слага край на над 200-годишен неутралитет, датиращ още от времето на Наполеоновите войни.
Вестникът пише, че международните реакции на новината не са закъснели, като Франция и Дания веднага са подкрепили решението на Швеция. Кремъл многократно е предупреждавал, че подобен ход ще дестабилизира сигурността в Европа, посочва изданието.
Сенатът на САЩ прие на първо четене помощта за Украйна в размер на 40 милиарда долара, съобщава "Вашингтон пост".
Изданието отбелязва, че с това разискванията по въпроса са приключили и сега се чака окончателното гласуване на законопроекта за подкрепата, което се очаква да се състои още тази седмица.
Както Чък Шумър, лидерът на демократите в Сената, които имат мнозинство в горната камара на Конгреса на САЩ, така и този на сенатските републиканци Мич Макконъл подчертаха важността на предоставянето на помощта с оглед на изявленията на американския министър на отбраната Лойд Остин и на държавния секретар Антъни Блинкън. Те предупредиха, че оставащите на Украйна средства от тези, които досега Вашингтон ѝ е предоставил, ще свършат още в четвъртък.
Европейските външни министри не успяха да убедят Унгария да се присъедини към забраната за вноса на руски петрол, пише в. "Уолстрийт джърнъл".
Вестникът коментира, че унгарският външен министър е казал, че подобно ембарго би струвало милиарди на държавата му, а Будапеща е засилила съпротивата си по въпроса.
"Уолстрийт джърнъл" допълва, че продължаващият отказ на Унгария да се съгласи с налагането на мярката срещу руския нефт повишава залога в преговорите между Будапеща и останалите държави от ЕС, които се опитват да спечелят подкрепата ѝ, за да може ембаргото да стане факт. Унгария зависи от руския петрол в доста по-голяма степен, отколкото повечето държави членки на Евросъюза, посочва "Уолстрийт джърнъл".
Путин даде сигнал, че приема членството на Швеция и Финландия в НАТО, пише в. "Файненшъл таймс".
Изданието отбелязва, че Русия е предупредила, че ще има реакция от нейна страна, ако алиансът разположи военна инфраструктура в новите страни, но същевременно възраженията на Турция остават пречка пред присъединяването им към Северноатлантическия пакт.