Предвидените са 1,2 млрд. евро по фонда за справедлив преход, за да се предотвратят негативните последици от затварянето на въглищните централи и за създаване на алтернативна заетост и икономическа активност в Стара Загора, Перник и Кюстендил.
„В зависимост от териториалните планове, които са в процес на изготвяне, средствата ще бъдат разпределени между трите региона“.
Това каза в Кюстендил зам.-министърът на регионалното развитие Деляна Иванова, която представи новите подходи по регионалното развитие и трансграничното сътрудничество по Оперативната програма „Региони в растеж“ за периода 2021-2027 г.
Как точно ще бъде разпределена тази сума на този етап не може да се каже, коментира зам.-министър Иванова:
„В зависимост от териториалните планове, които са в процес на изготвяне, средствата ще бъдат разпределени между трите региона. Не мога да кажа точната сума за Кюстендил, както и конкретните мерки, но целта на срещата е да ви дадем обща представа за нещата, за които имаме яснота, да ги разясним, за да имате възможност да приготвите своите проекти“.
Заместник-министърът коментира и големия обществен интерес по темата за енергийната ефективност на жилищните сгради. Санирането е спряло от две три години.
„За разлика от националната програма, в тази за възстановяване и устойчивост вървим по нова процедура и за съжаление няма как да използваме документите, които са подадени по националната програма, но сдруженията биха могли да ги подадат отново. Задължителното условие е те да имат енергийно и техническо обследване, както и технически паспорт на сградите, което се извършва от собствениците на жилищата - т.е. остава за тяхна сметка“, уточни заместник-министър Иванова.