Започва работа по нов археологически обект край Бургас

До него учените стигат след задържане на иманяри с уникални находки

По нов мащабен археологически обект започват работа археолозите по Черноморието. До него учените стигат след задържане на иманяри с уникални находки.

Според тях с проектът ще засили рекламата на България със своите археологически ценности.

В Бургас доц. Овчаров представи своите най-нови проучвания за битката при Русокастро през 18 юли 1332 г., описана в трудовете му за Цар Александър Асен. Сред Перперикон, Вишеград, Месамбрия и Аполония за туристите и в полза на културния туризъм вече ще бъде представяна и крепостта Русокастро.

„Тези, на които искаме да приличаме, например на Гърция или Турция, по отношението на развитието на туризма, на техните щандове, отпред е Акропола или Ефес, това нещо ще бъде и за България. Там ще бъдат такива обекти като Русокастро, Перперикон и Рациария, естествено Търновград с неговите прекрасни паметници“, заяви доц.д.и.н Николай Овчаров.

Сред най-важните експонати, разкрити от крепостта Русокастро, е съд с изображение на барс, уникален за времето си. Туристите ще научат още за разкритите кости от тази година, даващи информация за бита на четирите селища около крепостта, за лова на зубри от царското семейство и ловните соколи.

„Например, ние знаем много добре, че е имало камили още през XIV век в Русокастро, че средновековните хора са консумирали морски риби като паламуд и есетра, знаем също така, че са консумирали морски миди, стриди и черноморска мида. Знаем, че са ловували със специални породи ловни кучета, селектирани породи хрътки, които открихме тази година“, разказва д-р Милен Николов, директор на РИМ-Бургас.

В новия археологически сезон край морето продължава работата по няколко подводни експедиции на „Ченгене скеле“ и залива „Форос“, където има данни за корабокруширали кораби.

Започва и важна археологическа работа по обект, след като уникални ценности са разкрити в иманяри, направили пълни самопризнания за местонахождението им.

„И ние се ориентирахме по тези находки, става въпрос за много ценни царски печати на Цар Петър и царица Ирина, както и на един известен стратег на Тракия по времето на Първото българско царство“, разясни директорът на РИМ-Бургас

До месец започва работата по новия археологически обект край Бургас, пазен за сега в тайна заради иманярските набези.

 

Източник: nova

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини