Ограниченията в мобилността, наложени заради пандемията от коронавирус, са принудили много предприятия да увеличат използването или дори да преминат изцяло към цифрови технологии, за да запазят дейността си. Това подчертава потенциала на цифровите технологии за подобряване на икономическата устойчивост на бизнеса, пише на сайта си европейската статистическа служба Евростат.
По отношение на срещите, провеждани онлайн, половината от предприятията в ЕС съобщават, че са увеличили броя им през 2020 година, като най-слабо нарастване се отбелязва в България (23 процента).
Процентът на предприятията, увеличили броя на дистанционните срещи, е най-висок във Финландия (79 процента), Малта (76 процента) и Швеция (71 процента), а най-ниски дялове са регистрирани в България (23 процента), Полша (29 процента) и Латвия (33 процента).
През 2020 г. 33 процента от предприятията в Европейския съюз (ЕС) са увеличили дела на служителите си с дистанционен достъп до служебна електронна поща, а същият процент от компаниите са разширили отдалечения достъп на персонала си до други системи за информационните и комуникационните технологии.
Сред страните членки на ЕС с налични данни (доброволно събрани от 19 страни членки), Малта е регистрирала най-висок дял на предприятията, които са увеличили процента на персонала, имащ отдалечен достъп до системата за електронна поща на предприятието (55 процента) или до информационни и комуникационни системи, различни от електронната поща (58 процента). След нея се нареждат Холандия (42 процента и за двете категории), Германия (съответно 42 процента и 39 процента) и Белгия (съответно 40 процента и 43 процента).
На другия край на класацията, най-малкият дял на предприятията, увеличили отдалечения достъп до своята електронна поща (12 процента) или до други системи за информационните и комуникационните технологии (12 процента), е регистриран в Литва.