Висшият съдебен съвет обсъжда днес проект на вътрешни правила за предсрочно освобождаване на председателите на двете върховни съдилища и на главния прокурор. Правосъдният министър Надежда Йорданова даде изявление пред медиите преди началото на заседанието.
"Фактът, че министърът на правосъдието упражнява конституционните си правомощия и внася предложение за предсрочно освобождаване на главния прокурор на основание на тежки нарушения и оронване престижа на съдебната власт не е война, не е нападение. Това е правова държава и поставяне на въпроси, за които да се понесе отговорност", заяви Надежда Йорданова.
Йорданова не е съгласна с твърдението на Иван Гешев, че единствената институция, която брани закона, е прокуратурата.
"Нека напомня че едно от лицата, заради които България е осъдена в Европейския съд за павата на човека, за нарушаване на човешки права и свободи, е именно г-н Гешев", бе категорична тя.
Очаквам правилата за отстраняване на главния прокурор да бъдат приети днес, каза още Йорданова. Отказа да коментира Бойко Рашков, заяви, че той трябва да бъде оценяван от премиера.
Вчера беше оповестена информация, че ВАП е сезирала главния инспекторат към Министерския съвет, че Министерството на правосъдието е препратило административна преписка по протест към ВКП не в тридневен срок, а с два дена закъснение, уточни тя.
"По същия този протест Административният съд се е произнесъл, че прокурорът няма правен интерес. Ще подобрим вътрешната организация в министерството, но това закъснение от 5 дена не застрашава по никакъв начин правата на гражданите", заяви Йорданова.
Преди началото на заседанието изявление направи и главният прокурор Иван Гешев. Той заяви, че не е бил разбран от правосъдния министър и Христо Иванов, когато ги е поканил на дебати за промените в Закона за съдебната власт, които предвиждат закриване на спецсъдилищата и спецпракуратурата.
Отсъствието на правила за отстраняване на главния прокурор стана причина за отлагане на разглеждането на искането на правосъдния министър Надежда Йорданова за предсрочно прекратяване на мандата на Иван Гешев.
ВСС трябва да разгледа по същество предложението за отстраняване на Гешев. Какви са процедурите и какво предстои?
Съдебните кадровици този път не могат да откажат да се занимават по същество с казуса, смятат конституционалисти. Длъжни са, след като Конституционният съд се произнесе, че въпросът следва да бъде разгледан и е в правомощията на министъра на правосъдието да внася такова предложение.