„Винаги с Европейския съюз, никога срещу Русия.”
Така в интервю за полския вестник "Жечпосполита" Симеон Сакскобургготски перифразира към днешна дата думите на баща си цар Борис III - „Винаги с Германия, никога срещу Русия“.
"Има две неща, които не можем да променим: историята и местоположението си на картата, казва Сакскобургготски. - Трябва да разглеждаме членството в общността (ЕС - б.р.) като процес на консолидация и взаимно укрепване, а не като нещо, което нарушава нашата националност или ценности. Когато бях министър-председател, хората казваха, че сега е моментът, когато съм на власт и мога да изградя Велика България. Питах “Какво всъщност означава това?”. “Върнете си териториите, които някога са принадлежали на баща ви.” Но аз отговарях по същия начин – днес Велика България е икономически силна България. Историческите граници на държавата нямат значение. Нашите съседи също биха могли да искат връщането на Велика Сърбия или Велика Югославия и тогава териториите на нашите империи биха се припокривали (смях). Икономиката и общоприетите демократични процеси представляват истинската сила на страната.“
Част от интервюто бе препечатано на официалния сайт на Сакскобургготски в превод на журналиста от в. "Монитор" Красимир Крумов.
Попитан дали руската инвазия в Украйна ще се отрази на близките отношения между българи и руснаци, бившият премиер от НДСВ отговаря:
"Ние сме твърде малки, за да изменим нещо. Бих казал това: трябва да се поучим от минали грешки и да знаем кое е в наш интерес. Трябва да се научим да четем карти. Тази критика и нервност идват от Запада. Като се има предвид историята на руското общество, как можем да очакваме то да бъде управлявано по напълно демократичен начин? В чисто географски смисъл това е страна, толкова огромна, че управлението й е голямо предизвикателство. Ако се поставим на тяхно място, нормално е режимът да е малко по-авторитарен."
На въпрос за бъдещето на балканския регион и за новините за търкания в Босна и Херцеговина и за въоръжаване, предприето от Сърбия, Сакскобургготски коментира:
"През 21 век имаме други притеснения. Някога страните свободно можеше да си разиграват съседски конфликти. Сега сме в състояние ефективно да го предотвратим. Дори Сърбия в крайна сметка има планове за присъединяване към ЕС. Те не биха рискували да пропуснат този шанс. Но трябва да попитате сърбите."
Бившият премиер отговаря и на въпрос дали е възможно Турция да се върне на пътя на демократичните и либерални ценности:
Аз не съм пророк. Но Турция е страна с голяма история, има много опитни дипломати. Ердоган е само един човек. По същия начин Русия е “путинизирана”. Един човек не представлява цялата държава. Президентът, въпреки че му пожелавам доброто, няма да живее вечно, а голямата и заможната държава ще живее. Представете си каква политическа и икономическа сила би бил съюз между ЕС и Русия – не против, а като противотежест на Китай, например. Това е напредничавото мислене. А не такова, когато се опрости, че щом не харесваме Путин, автоматично трябва да мразим Русия.