Решението за евентуално обявяване на форсмажор не е най-доброто, не е най-удачното решение на тази ситуация, според Александър Ракшиев от ПГ "Продължаваме Промяната"(ПП).
Пред медиите в Народното събрание той коментира, че от ПП са запознати с идеята, но към момента официално не е постъпвало предложение.
Вчера вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова съобщи, че нейното ведомство ще предложи на заседание на Министерския съвет да бъде въведен форсмажор заради войната в Украйна със задна дата - 24 февруари, за всички сектори в българската икономика.
Със сигурност това е едно решение, на което трябва да му се отдели допълнително време и да се вникне в него какви са всички възможни рискове, които биха произлезли, посочи депутатът. По думите му, когато постъпи официално в деловодството, тогава от парламентарната група на ПП ще могат да излязат с официална позиция. Трябва да видим какво би било конкретното предложение на вицепремиера, обясни Ракшиев.
От една страна аргументът, че така фирмите ще избегнат плащането на неустойки звучи добре, но наистина трябва да се преценят рисковете за отсрещната страна. Според него не е отделено достатъчно време, за да се прецени от всички страни. Не съм сигурен от правна гледна точка дали са положени всички усилия да се види дали е издържано, добави още народният представител.
Ракшиев допусна, че в коалицията предложението е обсъждано.
В днешния пленарен ден ПГ ГЕРБ-СДС на два пъти поиска премиерът Кирил Петков да дойде в Народното събрание и да обясни дали наистина е обмислено въвеждане на форсмажор.
И председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов пред журналисти в парламента каза, че форсмажорът в случая не е добро решение за икономиката, не е политически обосновано решение.
"Това, което предлага г-жа Нинова, е нещо отчаяно, което няма по никакъв начин да помогне на икономиката, смята Костадинов. "Нали помните какво се случи, когато започна да се говори за банкова ваканция покрай истерията с една банка преди няколко години, близо десет години, и после, когато се случи фалитът на една друга банка. Два пъти се повтори този термин, само се каза и помните ли какво казаха тогава финансистите - "това е все едно да гасиш пожар с бензин". Същото нещо е и в тази ситуация сега", обоснова се лидерът на "Възраждане". "Правителството би трябвало да си поеме отговорността за тези действия, които предприе, знаейки какво ще стане, налагайки санкции, и сега в момента да търси други решения. Имаме държавен резерв, нека да търсят резерва там", коментира той.
Костадинов каза, че вчера са водили разговори с представители на сектора, който произвежда стомана. Те казаха, че при тях проблемът е такъв, че в следващите няколко дни е възможно да спрат с производството на стомана, защото не им достига манган, хром, никел, които се внасят, посочи той. Според него сега големият въпрос е защо трябва да се търсят някакви форсмажорни средства и обстоятелства, след като би трябвало да се помисли как да възстановим собствения си индустриален потенциал. Ако толкова се търси начин да се помогне на стоманодобивната индустрия, нека да се отвори отново да кажем мангановата мина край Църква или Оброчище в Балчишко, предложи Костадинов. По думите му, до седмица може да се възстанови, ако става въпрос конкретно за производството на манган.
ДПС са внесли днес искане за изслушване в парламента на вицепремиера и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова във връзка с предложението й да се въведе форсмажор в държавата, съобщи в кулоарите на парламента заместник-председателят на парламентарната група Йордан Цонев.
Ние не знаем какво включва терминът "форсмажор", юристите не можаха да кажат, тъй като в нашето законодателство няма легална дефиниция за това, за тези обстоятелства, аргументира се той. Затова ДПС искат Нинова да дойде в Народното събрание и да обясни.
ДПС ще подкрепи всяка инициатива, която е в полза на бизнеса и хората в ситуация на ценови, инфлационен шок и другите кризи, увери Цонев. Но, докато не си изясним какво означава форсмажор, не можем да вземем становище, защото, ако означава блокиране на всички договори в държавата, трябва да се каже какви са последиците за бизнеса, за хората, подчерта зам.-председателят на ПГ ДПС. Т.е. едно такова предложение иска системно разяснение, за да имаме ясна позиция, заключи Йордан Цонев.
От БСП пък са поискали изслушване на Корнелия Нинова в икономическата комисия в парламента за искането за форсмажор. Това съобщиха от пресцентъра на партията.
Народните представители от Парламентарната група на “БСП за България“ Петър Кънев и Румен Гечев внесоха искане за изслушване на вицепремиера и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова на следващото редовно заседание на Комисията по икономическа политика и иновации на 23.03.2022 г. Искането е във връзка с намерението за обявяване на режим форсмажор, се казва в прессъобщението.
На заседанието са поканени да участват и представители на работодателските организации.
"Демократична България"(ДБ) се противопоставя на идеята за обявяване на форсмажор, коментира в кулоарите на парламента председателят на парламентарната група Христо Иванов.
Очевидно, посочи Иванов, има проблем с разплащането на фирмите, но знаем, че в Министерството на финансите (МФ) се разработват мерки в това отношение. От тази гледна точка такава радикална мярка, която нито е обсъдена, нито ние я намираме за обоснована, не е нещо, което е уместно на този етап, и ние й се противопоставяме, подчерта председателят на ПГ "ДБ".
Има други инструменти, които са "по-несъздаващи стрес", обясни той защо не приемат такава стъпка. Фактически, обявяването на такъв тип радикални мерки - без обсъждане, без внимателна преценка на цялостното въздействие, създава усещане за напрежение, което в този момент не ни трябва, смята Христо Иванов. Той уточни, че мярката не е обсъждана с ДБ.
Очакваме МФ да предложи своите идеи за механизми за балансиране на финансовите реалности на фирмите и вече ще обсъждаме техните предложения, подчерта политикът.
Форсмажор на този етап не подкрепяме, Air Policing - да, заяви Христо Иванов. И уточни, че ДБ ще настоява съвместната охрана на въздушното ни пространство да продължи както и досега, защото България има обективна нужда от охрана на небето си.