Kак бежанците от Украйна да започнат работа в България - разяснява д-р Тодор Капитанов, eксперт по трудово право

За да започне работа в България, преди всичко гражданинът на Украйна следва да придобие статут на бежанец. За целта той трябва да бъде регистриран като кандидат за този статут от служителите на Агенцията за бежанците. Към настоящия момент Държавна агенция за бежанците е организирала мобилни центрове за украински граждани на граничните пунктове с Румъния.  Това разяснява експертът по трудово право д-р Тодор Капитанов в безплатната българска платформа Mywork.bg. Платформата е за юридически отговори на въпроси, свързани с правата на работното място.

При регистрация украинският гражданин трябва да предаде всичките национални документи, с които разполага. Вместо тях, след регистрацията, кандидатът за закрила получава от Агенцията документ, който се нарича "Регистрационна карта", с която може да ползва правата си като бежанец, докато трае административното придвижване по издаване на постоянния документ за придобит на статут на бежанец.

Издаването на регистрационната карта е безплатно. В нея има следните данни: име и снимка, дата на раждане, пол (мъж или жена), месторождение, националност (гражданство), придружаващи деца под 14 г.

Картата още посочва: личен номер на чужденеца в България; адреса на местоживеене (в бежански център/лагер или на външен адрес). Ако кандидатът желае да смени адреса си, е необходимо преди това да поиска разрешение от Агенцията за бежанците, която трябва да запише новия адрес върху картата, за да не възникват проблеми при евентуална полицейска проверка.

Имайки вече този документ, доказващ бежанския му статут (или че са в процедура на издаване на такъв), чужденецът придобива правата и задълженията на български гражданин. Това означава, че при предоставяне на статут на бежанец чужденците имат право на: работа без специално разрешение; образование в държавните училища и университети; събиране със семейството си на територията на България; българско гражданство след изтичане на 3 години от получаването на статута; пътуване в чужбина по реда и условията за българските граждани и др. 

Законът обаче предвижда и някои ограничения. Бежанците със статут нямат право да: участват в избори за държавни и местни органи; да гласуват в национални и местни референдуми; да участват в създаването на политически партии или да членуват в политически партии; да заемат длъжности, за които със закон се изисква само българско гражданство; да бъдат военнослужещи в българската армия.
Правата на бежанците с признат статут могат да бъдат подложени и на други ограничения, ако някой закон изрично ги е предвидил.

След извършването на тези процедури, украинските граждани могат да кандидатстват и да бъдат наемани като работници и служители по процедурите, важащи за всеки един български гражданин. Единственото допълнително изискване е към работодателя, който ги е наел на трудов договор – да декларира заетостта на украинци, ползващи се с права по Закона за убежището и бежанците в Дирекция "Бюро по труда" по месторабота. 

Тодор Капитанов отговаря и на въпроса "Кой от семейството на чужденеца може да започне работа в България? ". Работа могат да започнат тези, които законът също счита за бежанци. За бежанци се смятат съпругът или съпругата на чужденец с предоставен статут на бежанец и техните малолетни и непълнолетни деца, които не са сключили брак. Тези членовете на семейството на чужденец, който е получил статут на бежанец, ползват същите права (включително и правото на работа без специално разрешение), но само ако са съвместими с личния им статус. Например, ако нямат друг вид разрешение за законно пребиваване в България или в друга държава.

Членовете на семейството на признатия бежанец не могат да ползват неговите права и ако за тях са налице обстоятелства за прекратяване или отнемане на статута. Например, ако са извършили тежко престъпление от неполитически характер преди да дойдат в България, или, ако след получаването на статута са се снабдили с нов паспорт от държавата си по произход.

Когато чужденец с предоставен статут на бежанец сключи брак след като е получил статута, съпругът или съпругата, ако са чужденци, могат да получат статут на бежанец само на свое собствено основание поради опасения от преследване.

Ако украинският гражданин не е със статут на бежанец, важат следните процедури: гражданите на Украйна могат да получат достъп до българския пазар на труда с цел работа по следните облекчени процедури: заетостта на хора, които притежават необходимите документи, удостоверяващи български произход, се регламентира с регистрация в Агенцията по заетостта. Те трябва да имат и трудов договор с местен работодател за период от минимум 6 месеца. Украинските граждани имат право на сезонна работа до 90 дни в селското, горското и рибното стопанство, хотелиерството и ресторантьорството в България без прекъсване в рамките на 12 месеца. За целта е необходима регистрация в Агенция по заетостта въз основа на подадена от работодателя декларация.

Източник: БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини