Все по-изолираният Владимир Путин напусна Русия едва за втори път по време на пандемията миналия декември. Дестинацията му беше Ню Делхи и фокусът му беше върху подготовката за бъдещи конфликти.
Москва работи с Ню Делхи във "военната и техническата сфера, както с никоя друга страна“, каза руският президент пред индийския премиер Нарендра Моди, като нарече Индия „изпитан във времето приятел“, като лидерите подписаха нов 10-годишен договор за отбрана споразумение за експлоатация.
Приятелството бе поставено на изпитание само осем седмици по-късно, когато руските войски нахлуха в Украйна, а Индия трябва да спаси повече от 15 000 граждани, предимно студенти, учещи в страната.
Докато западните нации осъдиха руската агресия, лоялността на Ню Делхи към дългогодишния ѝ партньор беше твърда. Индия, като временен член на Съвета за сигурност на ООН, се въздържа от гласуване по резолюция за осъждане на руската инвазия миналата седмица, заедно с Китай и Обединените арабски емирства.
Според анализатори Индия смята, че има малка полза от дистанциране с Русия, от която зависи за ключови стоки като енергия и торове, като съседен Китай е много по-голяма стратегическа заплаха. Подкрепата на Русия се разглежда като жизненоважна за управлението на нерешената конфронтация на Индия с Китай на северната й граница с Хималаите след смъртоносните битки през 2020 г, изтъква "Файненшъл таймс".
„Тук, в Делхи, Русия винаги е била [виждана като] опасно тактическо отвличане на вниманието за Запада“, каза Константино Ксавие, сътрудник в мозъчния тръст „Център за социален и икономически прогрес“ в Ню Делхи. „От гледна точка на Индия, единственият актьор, който ще излезе по-силен [от войната в Украйна], е Китай.
Въпреки че Моди призова Путин „за незабавно прекратяване на насилието“ в телефонно обаждане в първия ден от войната, индийските официални лица избягват да обвиняват руския президент. Вместо това Ню Делхи поддържа връзка както с Москва, така и с Киев, като дава приоритет на операциите по евакуация на своите граждани по западните граници на Украйна.
Приятелството и сътрудничеството между Русия и Индия имат дълга история. Те започват още в първите дни на независима Индия през 1947 г., когато премиерът Джавахарлал Неру се възползва от опита на социалистическата икономика в Съветския съюз за създаването на индийска икономика. Въпреки своя статут на необвързана страна през Студената война Индия подкрепя Съветския съюз в противопоставянето му със САЩ. Включително защото друг неин "свръх противник" - Пакистан, подкрепя американците.
СССР предоставя на Индия неоценима помощ във войната й с Пакистан през 1947 г. След края на Студената война отношенията на Индия с Европа и САЩ укрепват. Стига да споменем, че Делхи е член на QUAD - споразумение за сигурност, сключено със САЩ, Япония и Австралия.
Западът отделя много внимание на отношенията си с Индия, тъй като вижда в нея противовес на Китай. Сътрудничеството със Запада обаче не разваля отношенията между Москва и Делхи, заплашван от запад и от изток от ядрени сили - Пакистан и Китай.
Индия следи много внимателно връзките между Москва и Пекин. Делхи естествено чудесно вижда, че те се задълбочават и укрепват всяка година, и в стремежа си да не тласка още по-силно Москва в прегръдките на Пекин днес не иска да се кара с Русия.
В Индия добре разбират нежеланието на Нарендра Моди да критикува Владимир Путин добре се разбира в Индия. "Всяко друго индийско правителство навярно би постъпило по същия начин", цитира "Файненшъл таймс" коментар на Танви Мадан, старши аналитик в института "Брукингс". Критики към Москва не отправя впрочем и индийската опозиция начело с Раджив Ганди.
Специално място в отношенията между Индия и Русия заема отбраната. Вече от десетилетия Москва е главният доставчик на оръжия в Индия. Две трети (65 на сто) от всички въоръжения, получени там от чужбина през периода 1950-2020 г., са дошли от Съветския съюз и Русия. За 70 години Делхи е похарчил за оръжия 126,6 милиарда долара. Според Стокхолмския международен институт за изследвания на мира (СИПРИ) 83,4 милиарда от тях са изразходвани за оръжия от СССР и Руската федерация.
Както личи, за да отслаби натиска на Запада, Москва безспорно има нужда от съюзници като Индия и Китай. Наистина руско-индийският стокообмен за разлика от руско-китайския в момента е малък - едва около 8 милиарда долара срещу 140 милиарда долара съответно през 2021 г.
Индия търгува с Русия в долари, но се говори за преминаване към националните валути - рублата и рупията, напомня Бисважит Дхар, професор от университета "Джавахарлал Неру", експерт по международна търговия. Според него Делхи разглежда търговските връзки с Русия като приоритет.
В банковата система укрепването на контактите с руски банки е поверено на две индийски финансови компании - "Комършъл Индоу банк", 60 на сто от акциите на която държи "Стейт банк ъв Индия", и презастрахователната компания "Джи Ай Си Перестрахование Ел Ел Си", всички дялове в която са собственост на държавната "Дженерал иншурънс корпорейшън".
Правителството на Индия засега не е обяснило на индийските кредитори как да работят в момента с руските банки, санкционирани от Запада, но се знае, че в миналото индийският бизнес често пъти просто е пренебрегвал подобни санкции, например в случая с Иран.