Няма нужда да се страхувате от въглехидратите. В менюто на столетниците те присъстват в доста голямо количество, включително под формата на хляб.
Намалете въглехидратите, ако искате да отслабнете, премахнете тестените изделия и кажете не на хляба – тези и много други твърдения характеризират въглехидратите по опасен начин.
Науката обаче твърди: Този макронутриент, който зарежда тялото с енергия, е пряко свързан с дълголетието.
По-специално, учените са установили, че въглехидратите се консумират активно от населението на така наречените „сини зони“ - региони, където хората са склонни към дълголетие (Сардиния, Окинава, Икария, Никоя; Лома Линда). Установено е също, че четири специфични вида хляб често са консумирани от дълголетниците.
Царевичен хляб: Царевично брашно или сушена царевица, от която се прави, е един от най-добрите източници на фибри, протеини, витамин А.
Пълнозърнест хляб от ръж и ечемик. Той е богат на аминокиселини като триптофан, както и на фибри, растителни протеини и антиоксиданти, които подобряват здравето на сърцето.
Заквасен хляб. Вода, брашно, сол, закваска - всичко, от което се нуждаете, за да направите такъв хляб. Чрез процеса на ферментация продуктът се превръща в богат източник на пребиотици, които подобряват имунитета и здравето на червата.
Лаваш. Има ниско съдържание на калории, осигурява на организма протеини и фибри, както и голямо количество хранителни вещества (калий, магнезий, фосфор, калций, желязо), витамини Е, РР, В5, тиамин, рибофлавин, токоферол.