По жестоко стечение на обстоятелствата в момент, когато Европа преживява една от най-тежките енергийни кризи в своята история, днес ще бъдат извадени от експлоатация половината от оставащите ядрени мощности в Германия, предаде Франс прес. Това става десет години след историческото решение на канцлерката Ангела Меркел да извади страната от атомната енергетика.
Сегашната енергийна криза в Европа се засилва от възобновяването на геополитическото напрежение между основния газов доставчик, Русия, и европейските й клиенти.
Днес ще бъдат спрени окончателно ядрените реактори в Брокдорф, Гронде и Гундреминген, управлявани от Е.ОН (E.ON) и Ер Ве Е (RWE), след три и половина десетилетия в експлоатация. Общата мощност на съоръженията е около 4 гигаватчаса, което се равнява на 1000 вятърни електроцентрали.
В края на 2022 г. ще бъдат извадени от експлоатация и последните три атомни централи в страната - Изар 2, Емсланд и Некарвестхайм 2. Така от електропреносната мрежа ще отпаднат още около 4 гигавата инсталирани мощности.
Берлин реши да ускори плановете си за излизане от ядрената енергетика след катастрофата на японската АЕЦ Фукушима през 2011 г.
Шестте ядрени реактора през 2021 г са произвеждали около 12 процента от електричеството в Германия, сочат данни на Асоциацията на енергийните дружества (BDEW). Делът на възобновяемите енергийни източници е 41 процента, следвани от въглищата с 28 процента и природният газ с 15 процента.
Германия планира до 2030 г. да произвежда 80 процента от електричеството си от възобновяеми енергийни източници.