„Тайни“ водопроводи и подземни комуникации изскачат при покупка на имоти в Хасково, сигнализира читател на Haskovo.net, пожелал анонимност. Преди време мъжът си закупил парцел в покрайнините на областния град с цел да построи сграда. Сделката минала нормално при нотариус, а и в актуалната скица на имота не били очертани подземни съоръжения. При започване на строителните процедури, в които се изисква съгласуване с ВиК обаче станало ясно, че в земята под имота минава главен водопровод и над него не може да се строи, включително и в определен периметър, тъй като трябва да се спази сервитутът. Във въпросния имот все пак има възможност да се вдигне постройка, защото парцелът е с голяма площ, но има такива земи, в които е невъзможно и се предлагат на апетитни цени.
„В Хасково има имоти, които през последните 4-5 години са препродадени по 4-5 пъти, защото през тях минава водопровод и не могат да се използват за строителство“, заяви главният инженер във ВиК-Хасково Лозко Лозев. Дружеството е едно от тези, с които бъдещите инвеститори трябва да поискат съгласуване, за да се определи в какви рамки може да се строи и може да има трайни насаждения. Иначе като се стигне до авария във водопровод под постройката, ще се препятства отстраняването й. Такъв е примерът от преди месеци с повреда в тръба под постройка в имот в Харманли, при която не се е стигнало до разрушаване на сградата, тъй като е използвана техническа хитрина – в съществуващата тръба е прокарана тръба с по-малък диаметър и така са направени свръзки от двете й страни. Но този метод не може да се използва винаги, каза инж. Лозев.
Другият вариант е при наличие на съоръжение в частен парцел, собственикът сам да плати за изместването му, което би му коствало не малко средства. Въпреки че тези ситуации са рядкост, добре е да се направят проверки.
Именно за да не се стига до такива ситуации, той съветва при съмнения още преди покупката на имота бъдещите собственици да направят справка във ВиК, включително в общината, „ЕР Юг“ и „Ситигаз“ за наличие на подземни съоръжения. Вметна, че това е необходимо, защото например не всички водопроводи са нанесени в карти, тъй като за някои се знае, че минават през даден периметър, но не се знае точната локация. Наличието им не винаги може да се установи с апарат, тъй като това зависи от материала на тръбата. При индивидуална справка, всеки гражданин неофициално може да получи информация от ВиК за наличието на преминаващи водопроводи, но за целта е необходим кадастрален номер на имота, обясни инж. Лозко Лозев.
По думите му проблемът с водопроводите стартира още през 90-те години при съставяне на така наречените карти на възстановяване на собствеността, тъй като голям процент от подземната инфраструктура или така наречения подземен кадастър не е бил нанесен още преди 30 години. Впоследствие задължението за нанасянето се размива между институциите и голяма част от водопроводите, канализациите, дъждовните канализации, кабели, не са отразени в кадастъра, а това препятства бъдещото строителство, каза инж. Лозев. Уточни, че той и колегите му полагат усилия в насока да заработи система, чрез която всеки гражданин да може да проверки откъде минават поне централните водопроводи. Кардинално обаче проблемът би могъл да се реши с подмяна на водопроводите в града и изготвяне на напълно актуален "подземен кадастър".
Проблемът с "подземния кадастър" не е само в Хасково, а в цялата страна.
От община Хасково обещаха да дадат яснота относно ситуацията с така наречения „подземен кадастър“.
Анета Кутелова
хасковски
ама такива глупости пишеш ...
Адвокат
нищо не разбираш господин адвокат
МОЖЕ ДА ПОСТРОЯТ КУЧКАРНИК ИЛИ КРЪГОВО
John
ВИК
Пума ка
Той е ДПС
Кюрда
Метежник
Бадемския лъв
Observing our town hall from space
Промяна
Ютюб
Имот
123