Съединените щати проверяват способността на американските спътници да устояват на атаки от страна на Китай и Русия, съобщи VoA. Вашингтон предприема тази стъпка няколко седмици, след като Русия свали стар съветски спътник - той беше поразен с противоспътникова ракета.
Чрез компютърно моделиране са тествани различни варианти - опит да бъдат свалени спътници, смущаване на работата им и други ефекти от областта радиоелектрониката, които биха могли да са част от тактиката при война в космоса.
При посещението си в базата на Космическите сили "Шрайвър" в щата Колорадо заместник-министърът на отбраната на САЩ Катлийн Хикс наблюдава провеждащите се там учения под название "Космически флаг". Това са тринадесетите такива учения и третите, при които участваха партньорски страни като Великобритания, Канада и Австралия.
След като през миналия месец Русия успешно проведе изпитание на противоспътникова ракета, висши американски служители заявиха, че нараства необходимостта от подобряване на устойчивостта на американската спътникова мрежа срещу атаки.
Напомняме, при изпитания на оръжия за поразяване на спътници, Русия взриви съветски сателит, отломките от който застрашиха Международната космическа станция и живота на намиращите се там астронавти. Космическото командване на САЩ проследи повече от 1500 сателитни фрагмента.
Военният експеримент на Москва предизвика остра международна реакция. Франция определи поведението на руската страна като космически вандализъм, а генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг го осъди като безразсъдно.
Спътниците са необходими за осъществяване на военни връзки, както и за глобалната навигация и системите за синхронизация, които са нужни в случай на война.