На 8 декември 2021 година в град Кърджали екипът на Фондация „П.У.Л.С.“ с подкрепата на Областна администрация проведе кръгла маса на тема „Областна програма за превенция, рехабилитация и интеграция на хора, пострадали и извършители на домашно насилие, и сензитивиране на семейството и обществото по проблема“.
На кръглата маса присъстваха повече от 25 представители на ключови институции от област Кърджали, имащи отношение към проблемите домашно насилие и насилие, основано на пола, Общината, ОД на МВР, Отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“, Превантивно информационен център, представители на социални услуги, представител на Widow's Sons MasonicRidersAssociation за Кърджали и други.
Събитието беше открито от Павел Гатев, заместник областен управител на Кърджали.
В изказването си Гатев акцентира върху значимостта на проблема домашно насилие и задълбочаването му в условията на пандемията от COVID-19. Изрази подкрепата на областна администрация към каузата за живот без насилие.
Екатерина Велева, председател, и Марияна Евтимова, изпълнителен председател на Фондация „П.У.Л.С.“, представиха предоставяните от организацията програми и услуги в подкрепа на хора, пострадали от насилие.
Мюжгян Адем, координатор на клуб „Доверие“ към Фондация „П.У.Л.С.“ в град Кърджали, представи първите дейности и формиране на група от доброволци, предоставящи телефонно консултиране и подкрепа на хора, пострадали от насилие.
С подкрепата на Община Кърджали в града има открит консултативен кабинет – „стая на доверието“, в която пострадалите от насилие могат да получат информация за техните права, възможности за подкрепа, безплатни консултации с психолог, адвокат и социален работник.
Велко Бонев, представител на Widow's Sons MasonicRidersAssociation изрази радостта си от сътрудничеството между двете организации и готовността за подкрепа и съвместни инициативи на местно ниво в Кърджали.
По време на събитието бяха представени първите резултати от мащабно национално проучване на нагласите на институциите, представители на граждански организации, активисти и други по отношение на политиките и практиките в страната ни за противодействие на домашното насилие и насилието, основано на пола.
Кръглата маса бе едно от събитията, проведени от Фондация „П.У.Л.С“ по повод световните 16 дни на активизъм срещу насилието /25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените и 10 декември, Денят на правата на човека/. Кампанията е създадена от активистки на първия Женски глобален лидерски институт през 1991 г. и тази година отбелязва своята 30-та годишнина.
За поредна година оранжевият цвят е използван за представяне на по-светло бъдеще, свободно от насилие срещу жени и момичета, като обединяваща тема, минаваща през всички глобални дейности на кампанията.
Данните за България сочат, че всяка трета жена е засегната от някаква форма на насилие. От началото на годината най-малко 17 жени са загубили живота си от интимен партньор в страната ни.
COVID-19 изостри всички рискови фактори за насилието, основано на пола, включително безработицата и бедността, и засили много от основните причини, като полови стереотипи. Данните на гражданските организации, оказващи помощ и подкрепа на пострадалите от насилие сочат ръст от началото на пандемията. В страната ни липсват достатъчно кризисисни центрове и консултативни програми, които да оказват навременна професинолана помощ за пострадалите от насилие.
Всяка година екипът към Фондация „П.У.Л.С.“ оказва помощ и подкрепа на над 350 души, пострадали от различни форми на насилие, трафик или заявяващи друг проблем-депресия, паник атаки, затруднения в родителстването и т.н. От месец януари 2021 г. до този момент екипът е работил с около 306 души, като са проведени над 1100 терапевтични консултации и 350 кризисни интервенции. През този период 55 души в най-висок риск за здравето и живота им, са преминали през подслона на Фондация „П.У.Л.С.“.
Кърджали бг вести
123
кой
Румен