„Хората все повече се приучават вече към разделното събиране на отпадъци, което трябва да се адмирира и да се поощрява“, каза за Haskovo.net Борислав Йорданов, който е отговорник на „Екопак“ за Хасковска област. Компанията има сключен договор с община Хасково за третиране на такъв вид отпадъци, като администрацията не дължи пари за услугата. Първият договор е от 2007 година.
Той уточни, че в самото начало процесът е стартирал трудно, докато хората се убедят в ползата от рециклирането и в това, че се случва по правилния начин и не се смесват различните потоци отпадъци.
За 10 месеца на тази година в Хасково са събрани 83 тона рециклирани отпадъци - 34 тона хартия в пресовано състояние, 14 тона е пластмасата и 35 тона е стъклото. За последните 10 години в Хасково са събрани 826 тона чисто количество хартия, 306 тона пластмаса и 440 тона стъкло.
В град Хасково има около 150 трицветни комплекта контейнери и 20 комплекта в селата. Те се почистват по график от служители на дружеството, като не се изсипват на едно място в сметоизвозващия автомобил, каквито сигнали сме получавали. Два пъти в месеца се чистят сините контейнери за хартиени и картонени опаковки, два пъти месечно се чистят и жълтите контейнери за пластмасови и метални опаковки, а зелените контейнери за стъклени опаковки се чистят веднъж месечно. Днес беше ден за извозване на отпадъците от жълтите контейнери. Камионите са оборудвани с GPS система и всеки камион може да бъде проследен и да се види колко време е отделено на една точка. „Самите служители не си позволяват да почистят два или три контейнера наведнъж“, заяви Йорданов.
При необходимост от по-често почистване или при нарушения, гражданите могат да подават сигнали на телефон 0800 15 253, каза Борислав Йорданов. Той уточни, че при неправилно изхвърляне на отпадъци са предвидени глоби – от 300 до 1000 лева, като контролът се осъществява от съответната община.
Цикълът на разделното събиране започва от изхвърлянето в цветните контейнери, след което се събира с камион по утвърден график и постъпва на площадката за сортиране и предварително третиране, в което се извършва последващо сепариране на отпадъка и неговото балиране в база на фирма в Хасково и транспортиране до краен преработвател - завод.
Борислав Йорданов заяви, че от практиката им най-често допусканите грешки са изхвърляне на битови и текстилни отпадъци в контейнерите за разделно събиране. Не бива да се изхвърлят огледала и прозорци от домакинството в контейнерите за стъкло, тъй като те са от друг материал. Това е строителен отпадък. В зелените контейнери трябва да се изхвърлят само стъклени бутилки, буркани и опаковки, илюстрирани на съдовете за смет.
Йорданов е категоричен, че е голяма ползата от разделното събиране на отпадъци. Сред основните мотиви е намаляване използването на природни ресурси, рециклирайки отпадъка. Освен това не се запълва излишно капацитетът на депата за битови и строителни отпадъци. Той даде за пример, че 1 тон рециклирана хартия спасява отсичането на 13 дървета, 1 тон рециклирана пластмаса спестява електричеството за едно домакинство за 2 години.
От компанията за разделно събиране на отпадъци заявиха, че периодично правят кампании с цел стимулиране използването на цветните контейнери, които са насочени главно към децата. Сред тях е инициативата „Стара хартия за нова книга“.
Анета Кутелова
Набухвател
Екопак
Контейнерите за разделно събиране, особено зелените за стъкло се събират веднъж на 4-5 месеца.
В квартала, в който живея същият контейнер е препълнен. Мястото около него е зарито със стъкла.
Рядо има разделно изхвърляне и съответно събиране на отпадъци.
🍾
on4o
dasss
Станчо Т.
Браво
Ема
Emo
Ема
Хасковлия
on4o
аз не разбрах
Знаещ
on4o
Глоба
Когато сигнализирах в общината за нерегламентирано изхвърляне на строителни отпадъци на тротоара -какво,къде и от кого -някой да си мръдна пръста ??? А можеха !Дори щяха да вземат някой лев.Ама не им се работи.
Да
Браво
Фифа 2019
Бах
С
456