Все още няма окончателен отговор колко продължава защитата срещу COVID-19 след ваксина или след преболедуване, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването. Необходимо е повече време за наблюдение на ваксинираните, за да бъдат по-точни анализите и по-категорични изводите. Продължителността на имунитета зависи до известна степен и от пациента - влияние оказват фактори като възраст, придружаващи заболявания и медикаменти, които се приемат от лицето.
Има все повече доказателства, че хората, които са се ваксинирали срещу COVID-19, са по-малко склонни да се инфектират, а ако се разболеят, вероятността от тежко протичане на заболяването е много малка.
Данните към момента показват, че при преболедували COVID-19 имунитетът може да се запази поне 8 месеца. Имунните клетки и антителата, които циркулират в тялото, могат да разпознаят и убият вируса при нова среща с него, предпазвайки от заболяване или намалявайки тежестта на заболяването.
Проучване показва, че хора, които са били инфектирани и след това са се ваксинирали, развиват много силни имунни реакции и имат много по-висок капацитет да неутрализират вируса, включително и различните му варианти. Прекаралите COVID-19 е препоръчително да се ваксинират. Ваксинацията само ще повиши естествения имунитет, който вече е развит, предлагайки по-силна защита.
Това обаче
п.п
Ленин