Амундсен заби норвежкото знаме на Южния полюс през 1911 г., |
Нов опит да бъде локализиран изчезналият самолет на прочутия полярен изследовател Роалд Амундсен започва утре с участието на норвежката брегова охрана, съобщи ДПА, цитирана от БТА.
Хидропланът на норвежкия изследовател "Латам" с френски екипаж изчезва през юни 1928 г. на път от Тромсьо, Швеция, за Шпицберген. Не са открити нито хора, нито останки от самолета. Норвежецът издирвал дирижабъла "Италия", пилотиран и проектиран от Умберто Нобиле, който изчезва през май 1928 г., след като прелита над Северния полюс. Италианският инженер е спасен по-късно заедно с девет оцелели членове на екипажа от плаващ къс лед край норвежкия архипелаг Свалбард (Шпицберген).
Новото търсене ще се концентира върху територия около 200 морски мили северозападно от Мечия остров, най-южния от архипелага, съобщи ръководителят на експедицията, капитанът на норвежкия военноморски кораб "Тюр" Том Торгримсен. "Тюр" с 25-членен екипаж ще отплава от Тромсьо рано сутринта. Корабът от бреговата охрана "Харстад" с около 40 души на борда ще отплава по-късно през деня. "Тюр" е оборудван с модерен сонар и друга техника. Автономен подводен апарат ще проучва дъното и когато засече интересен материал, флотът ще може да изпрати миниподводница с дистаницонно управление да инспектира находката визуално. Морето в зоната на търсенето е дълбоко между 100 и 200 м и дъното е предимно пясъчно, осеяно с дребни скали.
Изчезналият самолет е бил направен предимно от дърво и влакна и се предполага, че по-голямата част от него липсва след повече от 80 години във водата. Експедицията се надява да открие двигателя, макар че отй може би е разрушен или отнесен от риболовните траулери. Операцията ще продължи до 4 септември. Датите са избрани след проучване на метеорологичната статистика, което показало, че условията за най-подходящи през това време на годината.
Амундсен (1872-1928 г.) става нацонален герой след експедицията до Южния полюс през 1911 г., при която надвива британеца Робърт Скот в епична надпреара. Партньори в операцията са Норвежкият авиационен музей, Морският музей в Кьонсберг, разработил автономния подводен апарат и берлинската телевизионна продуцентска компания Context TV. През последните години няколко експедиции напразно се опитваха да открият останките на изчезналия самолет.