Тотална катастрофа в Индия

В Индия новата мутация на коронавируса се разпространява мълниеносно. Здравеопазването е пред колапс, хората издъхват пред болниците. А беше ясно, че ще се стигне дотук, пише кореспондентка на DW в Делхи.

Преди време се присъединих към една група в WhatsApp, в която индийци се опитват да си помагат в пандемията. Почти всяка секунда там пристигат съобщения от хора, търсещи бутилки с кислород, антивирусни медикаменти или информация за това къде в Индия все още има свободни болнични легла.

При всеки един такъв отчаян зов за помощ се питам как е възможно управляващата партия Бхаратия Джаната (BJP) да се провали така гръмко в управлението на кризата. Правителството имаше цяла година, за да се подготви за тази вълна. Но от началото на 2021 година то все повече омаловажаваше проблема - временните центрове за карантиниране на болни от Ковид бяха разтурени, а мерките за социална дистанция и правилата за затваряне - разхлабени.

При това на фона на случващото се в другите страни беше пределно ясно, че ще има нова пандемична вълна. Индийската здравна система винаги е страдала от недостатъчно финансиране, от недостиг на медикаменти и материали. А експертите не са спирали да припомнят за съществуването на тези проблеми.

Без маски, без дистанция - въпреки жертвите

Пандемията връхлетя Индия с цялата си сила. Слабо развитата здравна система изнемогва, много болници в страната свършиха кислорода. Само за 4 дни с Ковид-19 се заразиха над 1 милион индийци.

Коронавирус: престъпността в Индия експлодира
Нова мистериозна болест. Стотици заболели и един смъртен случай в Индия.
Но отговорните някак смятаха, че индуизмът и неглижирането на проблема ще са достатъчни, за да се справят със заплахата. На 20 март премиерът Нарендра Моди, когото много индийци смятат за герой, призова хората да си останат вкъщи, ако искат да предотвратят налагането на нов локдаун. В речта си Моди похвали правителството за начина, по който се бори със заразата. Но той така и не представи план за инвестиции в системата на здравеопазването, които да запълнят бързо острите липси. 

На правителството сега не му остава нищо друго, освен да вини за провала опозицията и онези щати, които не се управляват от Бхаратия Джаната. Но докато политиците водят мръсните си битки, хората страдат все повече - броят на инфекциите и на жертвите расте лавинообразно.

Колко жалко, че визитата на британския премиер Борис Джонсън в Индия се провали. Ако той беше пристигнал, щеше да види една страна, в която никой не спазва дистанция, не носи предпазни маски и не се съобразява с никакви предпазни мерки - въпреки многото жертви. И днес има хора, които продължават да твърдят, че Индия е победила вируса. 

Много индийци вярваха, че могат да оздравеят като приемат някакви лекарства с недоказан ефект. Други се доверяваха на рекламите за някакви чудодейни цярове, които ги заливаха в WhatsApp. И докато през последните месеци и седмици управляващите си затваряха очите, новият вариант на коронавируса започна да се разпространява мълниеносно в страната. Експерти и медици предупреждаваха за идващата нова вълна, но правителството бездействаше.

Но изведнъж индийците започнаха да настояват за промяна - най-усърдни в това отношение са хората, в чиито семейства има болни, борещи се за живота си. Те просто не могат да наблюдават безучастно как най-близките им бавно умират.

Пациенти умират пред болниците

Самата аз също съм жертва на новата вълна. Моят тъст не беше приет навреме в болница, разви тежка пневмония и почина преди броени дни. Мнозина се оказват в това ополжение - нямат късмета да ги настанят в болница. В Ню Делхи болниците са препълнени - на едно легло се пада дори повече от един пациент. А който не може да бъде настанен, просто умира - в линейката или пред болницата. Бутилки с кислород и антивирусни медикаменти се търгуват на черния пазар и много хора са принудени да си ги купуват прескъпо.

В сегашната пандемия здравната система се срина: лекарите почти не спят, те са на ръба на силите си. Властите изпращат микробиолози, за да ги заместват.

Оказа се, че в момента индийският кризисен мениджмънт е най-лошият в света. Но правителството на премиера Моди изглежда смята, че е добра идея да се наливат пари в предизборни прояви с хиляди участници в тях - вместо с тези пари да се спасяват човешки животи. Без капчица срам управляващите отказват да признаят публично, че са допуснали грешки. Същевременно трупат количества от медикамента Ремдесивир, крият данните за напредъка на Индия в разработването на ваксини, както и междувременно доказания факт, че вирусът се предава чрез аерозоли.

Още на следващите избори индийските избиратели трябва да накажат правителството за този негов огромен провал. Защото той е пагубен за страната.

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

Случаен виц

Последни новини