Творба на хуманоидния робот София беше продадена на търг за близо 700 000 долара

Цифрово произведение на изкуството, сътворено от роботизираната художничка София, която наскоро сподели, че е почерпила вдъхновение за творбата си от хората и е отворена за бъдещо творческо сътрудничество с тях, беше продадено на търг за сумата от 688 000 долара, предаде Ройтерс.

Дигиталната творба на хуманоидния робот на базираната в Хонконг компания "Хенсън роботикс" беше продадена под формата на незаменим токен (NTF).

Незаменимите токени - уникален цифров маркер, криптиран в подписа на художник, който потвърждава собствеността и автентичността му, са най-новата инвеститорска мания на фона на бързото разрастване на пазара на цифрово изкуство. Наскоро първата изцяло дигитална творба "Всекидневия - Първите 5000 дни" на американския цифров художник Майк Уинкълман, известен като Бийпъл, беше продадена за близо 70 милиона долара.

"Надявам се, че хората харесват моята работа, и занапред ще можем да си сътрудничим с тях по нови и вълнуващи начини", сподели преди търга роботизираната художничка от студиото си, говорейки с равен глас. "Използваните в изкуството ми алгоритми извеждат уникални модели, които никога преди не са съществували в света. Затова мисля, че машините могат да бъдат креативни", допълни тя.

София, представена през 2016 г., е сътворила произведението си в сътрудничество с италианския цифров художник Андреа Боначето, известен с разноцветните си портрети, сред които на прочути личности като Илон Мъск. Роботизираната художничка е комбинирала многократно елементи от негови творби, историята на изкуството и собствени физически рисунки или картини върху различни повърхности в процес, който създателят й Дейвид Хенсън описва като "итерактивни цикли на еволюция".

След търга Хенсън сподели, че е бил изумен от истинската война на наддаване, разразила се в края му. Самоличността на купувача не се разкрива.

Дигиталната творба, наречена "Sophia Instantiation", представлява 12-секунден MP4 файл, показващ развитието на портрет на Боначето в цифрова картина на София, и допълнен от физическа творба, нарисувана от роботизираната художничка върху принт на неин автопортрет. След търга София трябваше да разговаря с човека, спечелил наддаването, за да проучи лицето му и да добави вдъхновени от него финални щрихи с четката към творбата.

Базираната в САЩ галерия Ай Ви (IV Gallery) ще представлява София като художник и ще я промотира.
"София разполага с неограничена свобода, подобно на 5-годишно дете, и за нея няма ограничения в това, което може да направи. Очарователно е да видим този нов начин на създаване", казва директорът на галерията Винсънт Харисън.

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини