Народната партия за свобода и демокрация (НПСД) на премиера Марк Рюте води на парламентарните избори в Нидерландия, показват данните от проучване екзит пол, публикувани след края на тридневното гласуване, предаде Ройтерс.
Според прогнозните резултати НПСД ще спечели 36 от общо 150 места в долната камара на парламента, което дава на Рюте ясен мандат да състави ново коалиционно правителство.
Десноцентристката формация имаше трима депутати по-малко в досегашния състав на Втората камара.
На второ място остава партия "Демократи-66" (Д-66) с 27 места - с 8 повече отколкото в момента.
Проевропейската либерална формация, водена от министърката на външната търговия Сигрид Каг, е вторият най-голям партньор в сега управляващата четирипартийна коалиция.
Въпреки по-високия резултат и на двете партии Рюте, както изглежда, ще се нуждае от подкрепата на още една партия, за да си осигури мнозинство в долната камара на парламента, отбелязва Ройтерс.
Това вероятно ще е третият по големина партньор в сегашната коалиция - партия Християндемократически призив (ХДП). Десноцентристката формация, оглавявана от министъра на финансите Вопке Хустра, губи пет места. С 14 депутати, ХДП обаче осигурява крехко мнозинство от 77 места в 150-членната долна камара на една трипартийна коалиция с НПСД и Д-66.
Марк Рюте, който е на власт от 2010 г., има всички шансове да бъде премиер на Нидерландия четвърти пореден мандат.
Крайнодясната Партия на свободата губи три мандата. Проучването екзит пол й отрежда 17 депутати и така формацията на известния с антиислямските си възгледи Герт Вилдерс отстъпва с една позиция до трета политическа сила.
Левоцентристката Партия на труда остава с девет места в долната камара на парламента.
В Нидерландия съставът на парламента по традиция е пъстър и страната обикновено се управлява от сложни коалиции. Нещо показателно за още по-голямото фрагментиране на електората - цели 17 формации ще имат поне по един депутат в новия състав на долната камара на парламента, като само трите най-големи партии са получили резултат над 10 процента, отбелязва Ройтерс.
Нидерландия е една от първите държави от Европейския съюз, организиращи избори в условията на пандемията от новия коронавирус. Гласуването продължи три дни, за да бъде избегнато струпването на хора с цел да бъде предотвратено разпространението на вируса, който досега причини смъртта на повече от 16 хиляди души в страната с население от около 17 милиона души.
Избирателната активност достигна 83 процента - с 1 пункт повече, отколкото на предишните парламентарни избори - преди четири години.
В Нидерландия 75-членната горна камара на парламента (т. нар. Първа камара) се избира на пропорционален принцип от провинциалните парламенти. Тя няма право на законодателна инициатива, но трябва да одобри всички закони, вече прокарани през долната камара.