Често се случва да спазваме стриктно диета, да тренираме редовно и в същото време да не сваляме килограми. Дори трупаме нови, при положение че нали искаме точно обратното... Но и в това няма нищо случайно.
Най-честата причина да изпитаме тотално разочарование в опитите да отслабнем е стресът. Той забавя метаболизма, а оттам - не можем да се отървем и от килограмите, независимо колко здравословно живеем. А вече е доказано и откъде точно идва проблемът.
Част от главоболията ни се дължат и на така наречената парасимпатикова нервна система (ПНС), която кара тялото да изпада в състояние на почивка и усвояване. Обикновено минаваме на този забавен режим в края на деня, след работа, по време на вечеря и преди лягане.
Пълната противоположност на нашата ПНС, е така наречената симпатикова нервна система (СНС). Тя предизвиква реакции от типа "бий се и бягай", особено когато изпаднем в по-напрегнати ситуации. По подразбиране тялото ни е настроено за такова състояние в началото на деня, когато сме и по-активни.
Тук има пръст и циркадният ритъм, но без да е сред главните заподозрени.
И двете системи - ПНС и СНС, са неразделни части на нашата вегетативна (или автономна) нервна система, и ни оказват влияние през целия ден. Именно когато сме под стрес, тялото не успява да се прехвърли в по-спокойния режим на ПНС и продължава да ни държи в състояние на бойна готовност, тоест под въздействието на СНС.
Точно тогава идва ред на физическите проблеми, а именно - тялото ни започва да отделя кортизол, хормона на стреса. Този процес води до временно спиране на редовните ни телесни функции и забавяне на метаболизма.
Въпреки че кортизолът е свързан с прилив на енергия и (все пак) стимулира метаболизма на мазнините и въглехидратите, поддържането на тялото ни в това активно състояние в дългосрочен план е вредно.
Не само че трудно ще свалим излишните килограми, но е доста вероятно да изпитаме глад за сладки, мазни и солени храни, което допълнително ще усложни положението.
Номерът е да успокоим възможно най-бързо, напомнят още от Eat This, Not That!.
О.И.
Да се погрижим за "болката на душата си" - това древните хора винаги са го имали пердвид...