Предизборните кампании на партии и коалиции не могат да се финансират с повече от 3 милиона лева, а тези на инициативните комитети - с 200 000 лева, съобщава БНР.
Решението на Централната избирателна комисия е, че предизборната кампания ще се финансира със собствени средства на партиите, на участващите в коалициите партии и на членовете на инициативните комитети, на регистрираните кандидати, а също със средства, дарени от физически, юридически лица и еднолични търговци по определен ред.
Сметната палата ще проверява даренията и отчетите след приключването на кампанията.
ЦИК забранява получаването от партии, коалиции или инициативни комитети на анонимни дарения под всякаква форма, финансиране от юридически лица и еднолични търговци с просрочени публични задължения или с регистрация в юрисдикции с преференциален данъчен режим.
Не се разрешава също кампанията да се финансира и от чуждестранни физически лица, със средства от религиозни институции, от чужди правителства, чуждестранни държавни предприятия, чужди търговски дружества или чуждестранни организации с идеална цел.
По време на предизборната кампания се забранява безплатното използване на публичен административен ресурс - бюджетни средства, помещения, автомобили, самолети и други транспортни средства, оборудване, движими, недвижими вещи, държавна или общинска собственост.
Ако общият размер на дарението от едно физическо или юридическо лице или едноличен търговец надхвърли една минимална работна заплата, дарителят предоставя декларация за произхода на парите.
Сметната палата ще проверява за съответствие между размера на дарението и размер на доходите на дарителя, в случай че дарението или предоставените средства са над 1000 лв.