Противоепидемичната обстановка и социалната изолация са довели до лек спад на престъпленията, свързани с производство, разпространение и употреба на наркотици, отчетоха от пловдивската полиция. Затова пък криминалният контингент става все по-изобретателен - в града е заловен да се предлага ЛСД под формата на хартиен пъзел с картинки, съобщи БНТ.
С увеличаване на присъственото обучение, патрулиращите полицейски екипи в районите на училищата ще се завърнат с удвоен състав, обявиха от полицията в Пловдив.
Прецизно оформен, стриктно дозиран чрез пунктирни линии и украсен с картинки - в такъв атрактивен и невинен вид се предлага силно халюциногенният наркотик ЛСД в Пловдив. Шареният хартиен пъзел с 30 дози дрога е открит у 20-годишен младеж, стар познайник на полицията.
Гл. инспектор Кръстьо Булкин от Криминална полиция в 3 РУ-Пловдив заяви: "Въпросният наркотик е водоразтворим и с цел да бъде по-лесно разпространяван, като се разтвори, се наслоява определената доза върху хартията или картончето. Интересното е, че за първи път с такъв начин на предлагане на наркотика... - изображение на детска рисунка - да не буди никакво съмнение, че това представлява наркотично вещество".
Когато хартията попадне в устата, ефектът на наркотика продължава между 6 и 12 часа, в които човек не различава реалността от въображаемото.
"Той може да не отчете някаква опасност, която е реална както има случаи да речем от височини може да скочат с идеята, че имат крила или че не е толкова високо, колкото е наистина", каза психологът Петя Драганова.
"Такова вещество то не се изчиства напълно от организма и може да циркулира дълго време вътре и след година може да се прояви като флаш бек... отново може да получиш халюцинация без употреба, изведнъж както шофираш или както си ходиш", обясни Даниела Димитрова.
По време на дистанционното обучение психолозите от Центъра по превенция на наркотичните вещества в Пловдив изнасят своите лекции пред учениците онлайн.
"Ние се стараем да въвличаме децата в дискусия, като задаваме въпроси, защото много пъти децата пробват наркотици заради свои връстници съученици, за да бъдат приети в някаква група", каза Петя Драганова.
Като част от превенцията, се възстановяват и патрулите в районите на училищата.
"Сега със завръщането на по-големите в класните стаи, ние допълнително ще активизираме усилията си в тази насока съвместно, разбира се, със службите при МВР", каза Галина Андреева, зам.-окръжен прокурор на Пловдив.
Близо 800 са задържани за наркотици през миналата година, от тях 26 са били непълнолетни деца, отчитат от пловдивската полиция.