Повърхността на спътник на планетата-гигант Сатурн - Титан - напомня много на тази на Земята. До този извод са стигнали американски учени, изследвали радиолокационните изображения на Титан. Тези изображения със свръхвисоко пространствено разширение са били предадени на Земята от космическия апарат "Касини", който кръжи около Сатурн и е направил няколко обиколки и около Титан, съобщиха Би Би Си и ИТАР-ТАСС.
"Титан прилича на Земята много повече, отколкото което и да било друго тяло в Слънчевата система, въпреки огромните разлики в температурата и другите параметри на околната среда" - каза специалистката по геология на планетите Розали Лопес от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА /ЛРД/ в Пасадена /щата Калифорния/, откъдето се управлява американският междупланетен апарат, изследващ други планети.
Приборите на "Касини" са "надзърнали" през плътния облачен слой на спътника на Сатурн и са показали, че на Титан има криовулкани, езера, текат реки, има дюни и планински вериги. Вярно е, че криовулканите не изхвърлят от кратерите си лава, а амоняк. Приборите на "Касини" са регистрирали тези изпарения. Реките и езерата на Титан не са пълни с вода, а с течен метан и с етан. Метанът може да съществува на сатурновия спътник в газообразно, течно и твърдо състояние, да пада на спътника като дъжд и да поставя началото на реки, които постепенно издълбават корита, казват учените.
Като се има предвид, че средната температура на Титан е минус 180 градуса по Целзий, водата там може да е само под формата на лед, който по твърдост не отстъпва на камъка. Предполага се, че откритите на спътника дюни са съставени от водните кристали. Не е изключено и планините да са образувани от огромни късове лед.
Учените са регистрирали на Титан смяна на годишните времена. На радиолокационните изображения на южното полукълбо на спътника, където сега е лято, учените са видели пресъхнало езеро. То е 100 км в диаметър. Според специалистите с настъпването на зимата то ще започне да се пълни с течен метан, който ще се стича от близките възвишения. Аналогични са процесите и в северното полукълбо.
Американските учени отбелязват още, че условията и съставът на атмосферата на Титан силно напомнят на тези на Земята, съществували в момента на зараждането на живота. А това поражда маса интересни въпроси. За своите открития учените са съобщили в Рио де Жанейро на 27-ото Общо събрание на Международния астрономически съюз, което ще продължи до 14 август.