Процесът на стареене беше биологично обърнат за първи път, чрез кислородна терапия на хора в камера под налягане. Учени в Израел показаха, че могат да върнат часовника в две ключови области на тялото, за които се смята, че са отговорни за немощта и лошото здраве, което идва с остаряването.
С напредване на възрастта защитните капачки в краищата на хромозомите – наречени теломери – се скъсяват, причинявайки ДНК да се повреди и клетките да спрат да се репликират. В същото време в тялото се натрупват „зомби“ стареещи клетки, предотвратяващи регенерацията.
Увеличаването на дължината на теломера и премахването на застаряващите клетки е във фокуса на много проучвания против стареене, като се разработват лекарства, насочени към тези области.
Сега учените от университета в Тел Авив показват, че даването на чист кислород на възрастни хора, докато са в хипербарна камера, е увеличило дължината на теломерите им с 20%, което никога не е било постигано досега.
Учените казват, че растежът може да означава, че теломерите на участниците в изпитването са били толкова дълги, колкото са били преди 25 години.
Терапията също така намалява старещите клетки с до 37%, правейки път за възстановяването на нови здрави клетки. Проучванията върху животни показват, че премахването на застаряващи клетки удължава оставащия живот с повече от една трета.
„Тъй като съкращаването на теломерите се смята за Свещения Граал на биологията на стареенето, много фармакологични и екологични интервенции са широко проучени с надеждата да се даде възможност за удължаване на теломерите“, казва професор Шай Ефрати от Медицинския факултет и Училището по неврология „Сагол“ в Университет в Тел Авив.
„Значителното подобряване на дължината на теломерите, показано по време и след тези уникални изследвания, предоставя на научната общност нова основа за разбиране, че стареенето наистина може да бъде насочено и обърнато на основно клетъчно-биологично ниво.“
Сега много учени смятат, че самото стареене е отговорно за основни състояния като болестта на Алцхаймер, Паркинсон, артрит, рак, сърдечни заболявания и диабет.
Известно е също така, че затлъстяването, тютюнопушенето, липсата на физическа активност, недостигът на витамини и възпалението могат да ускорят съкращаването на теломерите, демонстрирайки, че те имат голямо влияние върху дълголетието.
Проучването включва 35 здрави възрастни на 64 и повече години, които не са претърпели никакви промени в начина на живот, диета или лекарства. Всеки пациент беше поставен в хипербарна камера за 90 минути в продължение на пет дни в седмицата в продължение на три месеца, като диша 100% кислород през маска.
Камерата под налягане позволява повече кислород да се разтваря в тъканите и имитира състояние на „хипоксия“ или недостиг на кислород, за което е известно, че има регенериращи ефекти. Предишни опити показаха, че здравословното хранене може да запази дължината на теломерите, докато доказано е, че високоинтензивните тренировки в продължение на шест месеца удължават теломерите с до пет процента.
Израелският екип преди това демонстрира също, че кислородната терапия под налягане може да подобри когнитивния спад. „Досега бе показано, че интервенции като модификация на начина на живот и интензивни упражнения имат някакъв инхибиращ ефект върху очакваното скъсяване на дължината на теломерите“, казва д-р Амир Хадани, главен медицински директор на Центъра за хипербарна медицина и изследвания.
„Това, което трябва да се отбележи в нашето проучване е, че само за три месеца терапия успяхме да постигнем такова значително удължаване на теломерите – със скорости, далеч надхвърлящи някоя от наличните в момента интервенции или промени в начина на живот.
С това пионерско проучване ние отворихме вратата за по-нататъшни изследвания на продължителното клетъчно въздействие на терапията за обръщане на процеса на стареене. След като посветихме нашето изследване на проучването на въздействието му върху областите на мозъчната функционалност и свързания с възрастта когнитивен спад, ние сега открихме за първи път биологични ефекти на клетъчно ниво при здрави възрастни хора. „
Изследването е публикувано в списание Aging.
тия продължават