Учени от Калифорнийския университет са доказали, че масовото измиране на видовете в Северна Америка преди около 12 900 години е било предизвикано от падането на метеорит.
Сред изчезналите животни са били мамутите-джуджета и предшествениците на съвременните коне, съобщи сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.
За пръв път хипотезата за метеорита е била изказана през 2007 година. Тогава изследователите са предположили, че почти едновременното измиране на 35 вида бозайници и на 19 вида птици в Северна Америка преди близо 12 900 години е било предизвикано от падане на небесно тяло. В рамките на новото изследване учените от Калифорнийския университет в Санта Барбара откриха убедителни доказателства в потвърждение на тази хипотеза.
При геоложки изследвания на територията на остров Санта Роза са били взети образци от дълбочина около 3 метра. В тях специалистите са открили хексагонален диамант или лонсдейлит - алотропна модификация на въглерода, която се образува при падане на метеорит. Намерено е било още голямо количество сажди.
Изследователите са на мнение, че падането на метеорита е предизвикало силни горски пожари, които са допринесли за изчезването на много видове. Според учените геоложките проби по много показатели приличат на тези на възраст 65 млн. години, когато, както се предполага, също при падане на метеорит са изчезнали динозаврите.
Лонсдейлитът привлича все повече вниманието на специалистите. Чрез компютърни симулации е доказано, че специално обработен той е най-твърдият от известните към този момент материали. Образец от него може да се счупи при налягане от 152 гигапаскала. Диамантът се разрушава "само" при налягане от 97 гигапаскала.