Колективът на Природо-математическата гимназия „Акад. Боян Петканчин“ в Хасково премина днес през обучение за създаване на позитивна работна среда, арбитраж и техники за решаване на конфликти.
Тренингът е във връзка с квалификацията на педагогическия и непeдагогически състав в училището, обясни директорът на Гергана Петрова.
Темата е избрана след обсъждане на Педагогически съвет.
В Природо-математическата гимназия в Хасково има две синдикални секции. Педагогическият съветник Гергана Атанасова е председател на училищната секция към КТ „Подкрепа“, им и секция на КНСБ.
В квалификационното обучение се включи председателят на Синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”д-р Юлиян Петров.
В този момент, в който напрежението е сериозно и заради здравната епидемия, комуникацията и преодоляването на конфликти са в основата на добрия диалог, а след всеки добър диалог следва нещо позитивно и резултатите са добри от него, посочи д-р Петров. Синдикалният лидер отбеляза още, че квалификациите са основен приоритет на МО и в националния социален диалог, като добрият рейтингът на българските учители и българското образование се дължи на постоянните квалификации, които са в разнопосочни области.
Подобни срещи, като тази, която организираха в Математическата гимназия в Хасково, са превенция, посочи още д-р Петров.
По думите му напрежението в училищната среда в настоящата трудна година за образованието, заради пандемичната обстановка, постепенно се преодолява чрез създадената добра организация.
Но все пак призна, че напрежението в системата на образованието си съществува. И припомни направеното в края на миналата година изследване от Синдикат „Образование“ на КТ „Подкрепа“ за хроничния стрес, прегарянето и бърнаут синдрома сред учителите и директорите. Според данните „прегарянето“ в учителската професия у нас е на доста високи нива-около 50 -60 %.
В момента синдикатът е стартирал и изследване за „прегарянето“ на учителите от всички специфични обучения в условията на Ковид, заради допълнителното натоварване от електронното обучение. Проблемът се коментира и в рамките на Европейския диалог, защото и в други държави на ЕС са стартирали подобни изследвания. Това е сериозна тема и трябва да се следи внимателно, защото при прегряване над 70 % учителите минават в критично състояние на апатия, без да се интересуват от това, което се случва в системата, посочи д-р Юлиян Петров.
Той посочи, че няма масово напускане на учителите заради страх от коронавируса.
Обучението в Математическата гимназия в Хасково проведе Златка Драгнева, която е лектор към Сдружение „Образование без граници“. Тя посочи, че част от най-актуалните теми, по които училищата търсят подкрепа, са именно „конфликти“ и „стрес“. На тренингите колективите се научават как да управляват конфликтните ситуации и как да ги разрешават.
Инспектората
Курволанките не носим маски, даже в час
дето маструбираха в тоалетната на 2-я етаж след като
видят Президента (тогава зрелостник) Радев да прави коремни на лостовете за килими на поляната до входа ,
са "цвета на учителската мисъл в Кауньдере" - Опазил ни Бог ! .....
..... както би казала Данчето Павлова (сега Попова)
....
Даже Димитринка Хъркова дето си беше отмъстителна понеже дребно ,
беше великан в сравнение с 3-те патки :))
гражданин
Ре:
Железан
Коцето
Кристина Петрова
Александър Петров
Учител бивш МГ
мдаа
аз
Пред никого на колене
другаде
Това е сериозно
От горе иде възмездие!
Бончо следователя
Мъка-а-а!
Черна пантера