Правителството се отказва от битката за касовите апарати

Правителството се отказва от продължилата около 2 години и половина битка за въвеждане на по-строг контрол върху отчитането на оборотите чрез фискални устройства в търговските обекти.

В кратко съобщение на интернет страницата си Министерството на финансите обявява, че "към настоящия момент се подготвят промени в Закона за ДДС за отмяна на изискванията за СУПТО – софтуер за управление на продажби в търговските обекти". Ще се отменят въведените технически и други изисквания по отношение на софтуерите. Причината е "общественият отзвук", както и "множеството сигнали за увеличаване на административната тежест и разходите за бизнеса, които тези изисквания създават, особено в условията на пандемията от COVID-19, която постави редица предизвикателства пред икономическите оператори".

През февруари 2018 г. финансовото министерство за пръв път обяви, че има намерение да подмени голяма част от касовите апарати и за пръв път да вкара в регулация използваните в много търговски обекти софтуери за управление за приходите (СУПТО), които към онзи момент бяха извън всякакъв контрол. Същевременно данъчните се натъкваха на най-изобретателни методи за укриване на обороти, при които касовият апарат издава бележка, но чрез манипулация на софтуера впоследствие записите се изтриват и не стигат до НАП. По данни на агенцията укритите обороти варираха между 30% и 70%.

За повече от две години НАП и бизнес асоциациите проведоха стотици срещи, публични обсъждания и консултации за усъвършенстване на промените в Наредба Н-18. Измененията бяха отлагани многократно по личното разпореждане на премиера Бойко Борисов, за да угоди на бизнеса. Едни от най-гласовитите противници на промените бяха представителите на сектора на ресторантьорите и заведенията, който е и сред най-сивите в държавата, но в последно време с лобистки натиск успя да си издейства редица отстъпки от Борисов под предлога, че е много засегнат от Covid-19.

Последно влизането в сила на промените бе отложено за 1 март 2021 г., но и тази отстъпка явно не е удовлетворила бизнеса. Затова Ананиев се е съгласил промените изобщо да не се състоят.

С това си решение само за седмица, откакто е на поста, новият финансов министър Кирил Ананиев прави отстъпление в трета голяма битка, с която бе заел предшественикът му Владислав Горанов.

Първо, Ананиев се съгласи на отпускането на извънредни разходи от 1.2 млрд. лв. за непредвидени социално-икономически мерки във връзка с Covid-19, широко критикувани от икономистите като "пари на калпак". Второ, новият министър не каза и дума за спорното сваляне на ДДС от 20% на 9% за поредната група стоки и услуги – бира и вино по дискотеките, фитнеси, басейни и туроператорска дейност, за която се чака наказателна процедура от Брюксел. Отстъплението за СУПТО е третият ключов казус, по който новият министър прави отстъпление за последната седмица.

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта (6)

  • 1
    On
    One Euro Man
    16 -3
    20:36, 31 юли 2020
    Тя всичката им е проба-грешка, включително Ананиев.
    • Не
      Не е проба грешка
      6 -2
      08:38, 1 авг 2020
      Спасяват си кожата. Опитват се да омилостивят народа. Да не стачкува против шайката
  • 2
    Па
    Пазарджия
    7 -4
    21:18, 31 юли 2020
    Браво на Ананиев ,Той поне малко влиза в положението на търговците
    • Же
      Железан
      8 -3
      21:41, 31 юли 2020
      Търговците, тях още Исус ги е недолюбвал. Нека сега поне усетят любовта Ананиева.
  • 3
    Ид
    иди ми дойди ми
    3 -2
    15:54, 1 авг 2020
    Това е поредни4ят готи5н пич на башбакана Бойко упорития
  • 4
    Хр
    Хросто
    1 0
    13:09, 3 авг 2020
    А кой ще обезщети фирмите, които си закупиха софтуер СУПТО за хиляди и касови апарати за всеки ТО със СУПТО???

Случаен виц

Последни новини