Хасковлии се активираха да проверяват в КАТ дали са им наложени глоби. Причина за справките са предстоящи пътувания в чужбина и затягането на пътния контрол по границите на България, при което става невъзможно да напуснат страната с неплатени глоби.
Някои от гражданите предпочетоха да направят проверката на място на гишетата в сектор „Пътна полиция“ в Хасково, нареждайки се на опашката сред чакащите за различни услуги, които стояха извън касовия салон заради въведените противоепидемични мерки. От КАТ - Хасково заявиха, че засега не е забелязано струпване на хора за проверка на глоби.
Пътният контрол на българо-турската граница ще бъде затегнат от сряда. От 17-ти до 30-ти юни, на ГКПП „Капитан Андреево“ ще бъде осъществена тестова работа по линия на пътен контрол. Ще се проверяват всички влизащи и излизащи водачи и пътници. На границата пътни полицаи ще връчват електронни фишове на преминаващите, които трябва да платят в съответния срок. При констатиране на случаи на връчени и неплатени в срок глоби, ще бъдат съставяни актове и ще се отнема шофьорската книжка, а автомобилът ще се спира от движение докато се плати глобата, каза началникът на сектор „Пътна полиция“ в Хасково главен инспектор Димо Чобанов.
Санкционираните ще могат да си платят глобата веднага на границата, където са осигурени три ПОС терминални устройства. Такива устройства са осигурени и в дежурната част във всяко едно Районно управление в Хасковска област и в цялата страна, където глобите могат да се платят и в извънработно време, включително в почивни и празнични дни. След заплащането на глобите книжката ще се връща и автомобилът може да продължи движение.
Плащането на ПОС терминал се отразява в системата на КАТ на момента. Ако се извърши плащането по друг начин – чрез онлайн банкиране, Easypay, банка, преводът ще се вижда на по-късен етап, а не веднага след осъществяване на плащането, уточни Чобанов.
Всеки водач може да направи проверка за дължимите глоби и в сайта на МВР тук. Необходимо е да се въведе номера на шофьорската книжка и ЕГН/ЛНЧ (личен номер на чужденеца). Онлайн справката е надеждна и няма разминаване. Такова може да се получи, ако се констатира нарушение непосредствено след това и водачът тръгне да излиза от България или не е било излязло наказателното постановление.
„При заплащане на каквито и да е глоби трябва стриктно да се следи за правилното изписване на номера на електронния фиш“, предупреди още Чобанов. Той допълни, че се получава объркване, когато МПС-то е собственост на фирма и заплащането стане от физическо лице по ЕГН. Тогава се получава разминаване при постъпване на сумата и не се отразява в автоматизираната информационна система. В този случай излиза, че фишът не е платен. Когато глобата е на фирма, е необходимо за наредител да се посочи булстат. За да се направи корекция и да се отрази плащането, трябва да се подаде молба и да се направи справка за плащането на конкретния електронен фиш. Проверява се дали е постъпила сума, от кого е постъпила, за кой електронен фиш е.
Проверка за невръчени глоби може да се направи също в Паспортна служба в Хасково, където има и ПОС терминал за плащане.
Системата за неплатени глоби стартира на ГКПП „Калотина“ пилотно, а предстои да се внедри и на останалите КПП-та.
Анета Кутелова
Петра
Може ли
gost
Ерджан
Онези които крадат и грабят крупно -Плащат ли и те глобите си . Така както ние??
11111
X
123
123
петров
koko
ами
Денев
Бойко Борисов
Не ми пука за вас! Вие сте страхливи и не можете да ме свалите. Още и още, ще затягам примката около вратовете ви, докато не унищожа и последния българин.
Не забравяйте, че прякора ми е Бойко -БЪЛГАРОУБИЕЦА !!!
Илия
ГРАЖДАНИНА Х
Ей
гост
14/88