Кампания „Ние броим врабчетата“ се проведе за четвърта поредна година в Хасково. Тя е по инициатива на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Сред наблюдателите числеността на птиците беше Стойчо Стойчев от БДЗП. Преди обед днес той наблюдаваше движението на врабчетата в района на парк „Мадара“. Там орнитологът забеляза 1 двойка от вида полски врабчета и около 10 двойки от вида домашни врабчета, които са най-разпространени в България.
В Хасково има и няколко екземпляра от третия вид врабчета – испански. Те глездят в основата на щъркеловите гнезда, тъй като там намират защита от хищниците, каза Стоев. Той уточни, че испанското врабче е прелетно, през зимата го няма в България, идва на пролет и се заселва с щъркелите. „Ако няма щъркели, може да си направи собствено гнездо, но ако има щъркелово се възползва”, каза Стойчо Стоев.
По думите му в Хасково има много врабчета, но те гнездят предимно в крайните квартали и там, където има паркове и зеленина.
В инициативата „Ние броим врабчетата“ имаха възможност да се включат и граждани, които също можеха да въвеждаха данни в интернет страницата vrabcheta.bg. Броят на птиците и точките на пребиваване предстои да бъдат обобщени по-късно през деня.
Кампанията „Ние броим врабчетата“ стартира през март 2017 г., като първото броене реално се проведе на 8 април 2017 г.
С какво бележат преброените?
БДЗП
Стара чанта
Хитра Евро-Доячка на Врабчета
....
Тия дето получават субсидите за земеделско производство - субсидията = рентата която плащат,
така че квото произведат им излиза без пари
Иванов