Всяко пето дете от провинция Хубей в Китай е имало признаци на депресия по време на карантината според изследване публикувано в JAMA Pediatrics.
Синян Си от Университета по наука и технологии в Хуачжун, Ухан, и колегите му изследвали симптомите на депресия и тревожност при учениците, които били под карантина от 23 януари до 7 април. Над 1780 участници били анкетирани в периода от 28 февруари до 5 март, когато респондентите били затворени вкъщи средно 33,7 дни.
Учените съобщават, че 22,6% от децата проявяват симптоми на депресия и тревожност. При изследването те показали по-високи нива на детска депресия (CDI-S). Значително по-ниски били показателите CDI-S при учениците, които били слабо или изобщо необезпокоени от въздействието на коронавируса.
Данните доказват, че сериозните инфекциозни заболявания като COVID-19 могат да влияят на психичното здраве на децата и тийнейджърите като другите травматични преживявания, пишат авторите.
Припомняме, че в столицата на провинция Хубей, където е проведено изследването, карантината продължи от 23 януари до 7 април, докато в останалите градове в района ограниченията бяха частично отменени в края на март.