На територията на област Смолян във всички 61 училища е създадена организация за обучение в електронна среда. Това обяви в първия ден на обучението в електронна среда началникът на на РУО Смолян Мария Семерджиева. Тя допълва, че учители и ученици разполагат с достъп до интернет и крайни устройства.
Под 1% са учениците, които нямат достъп до устройство и/или интернет, като за тях е възложена самостоятелна работа чрез постоянна комуникация посредством телефонни разговори между учители, родители и ученици. Работи се за създаване на възможност и те да се включат в електронното обучение.
"Във връзка с обявеното от Народното събрание извънредно положение в страната, всеки от нас е длъжен да прояви най-висока степен на отговорност към обществото!", призова Семерджиева.
"Най-важната ни мисия днес е да опазим живота и здравето на нашите деца, на възрастните хора, на всеки човек. Това, което ни се случва, води до промени във всички дейности на обществото, включително и в образователния процес. Живеем в технологичен свят, който ни предоставя решения за бърза и надеждна комуникация. Сега тези възможности може да подпомогнат учебния процес и да допринесат за пълноценното прилагане на един нов подход към образованието.!", призова началникът на образователния инспекторат.
Дигитализацията е начинът учебно-възпитателната работа да не прекъсва. Образованието в дигитална среда може да бъде приложено успешно само с взаимна подкрепа и в непрекъснато партньорство между родителите и педагогическите специалисти, работещи в училището на тяхното дете. Всички алтернативни варианти за учене и преподаване от разстояние могат да бъдат използвани. Става дума за електронни платформи за синхронно и асинхронно обучение, онлайн обучение в реално време и електронна комуникация. Подходящи са и електронните варианти на учебници, електронно четимите учебници, както и електронните ресурси на редица доставчици. Комуникацията е възможна и чрез електронните дневници, електронна поща, социални мрежи и други, при което на учениците в домашни условия се оказва дистанционна подкрепа за самоподготовка и упражнения. Един от положителните резултати на дигитализацията е подобреният обмен на информация между учители и родители. Тя позволява да се засилят процесите на двупосочна комуникация, което ще подобри взаимоотношенията между семействата и училището и се внася повече разбиране и толерантност.
СмолянБГвести