Авария в хвостопровод на „Лъки Инвест“ ЕООД е довела до замърсяване на водите на реките Юговска и Чепеларска днес следобед. След получен в РИОСВ – Пловдив сигнал, са сформирани два екипа от експерти към БД ИБР, РИОСВ-Пловдив, РИОСВ-Смолян, Регионалните лаборатории към ИАОС в Пловдив и в Смолян, които извършиха проверка и взеха проби от 8 пункта по течението на река Юговска и река Чепеларска.
Установено е изпускане на хвост във водите на река Юговска, в близост до град Лъки. До инцидента се е стигнало след авария на довеждащ хвостопровод, отвеждащ хвоста от Лъкинска Обогатителна Фабрика (ЛОФ) до хвостохранилище „Лъки - 2 – Комплекс“. Допуснато е нерегламентирано заустване на хвост в река Юговска, в следствие на което водите на реката са със силно променен цвят. Аварията е отстранена в рамките на един час. За допуснатото нарушение, срещу дружеството ще бъдат предприети административно-наказателни мерки.
Водните проби ще бъдат анализирани по следните показатели: активна реакция, рН, температура, електропроводимост, разтворен кислород, наситеност с кислород, неразтворени вещества, калциево-карбонатна твърдост, цианиди свободни, желязо, манган, мед, цинк, арсен, хром общ, кадмий, олово, никел, живак.
Във връзка с получения сигнал, БД ИБР изпрати предупреждение до Областна администрация - Пловдив, ВиК - Пловдив, РЗИ - Пловдив и общините във водосбора на засегнатия участък - Лъки, Асеновград, Садово, Родопи и Марица за предприемане на действия за предупреждение на населението за възможно замърсяване на водите в река Чепеларска и ограничаване на ползването им.
ВиК Пловдив и РЗИ Пловдив е необходимо да извършат анализ за качеството на питейните води от водоизточниците, разположени в терасата на река Чепеларска, като се вземе предвид, че евентуалният източник на замърсяване е свързан с добив на метали в района на град Лъки и да дадат указания за тяхното ползване от населението. Басейнова дирекция ИБР ще извърши мониторинг за разпространение на замърсяването и в поречието на река Марица.
СмолянБГвести