Коронавирусната епидемия се разпространява сред повече от 6000 души в Китай и други страни по света, съобщават АП и БиБиСи.
Китай: 5 974 случая на континента, в Хонконг има 8 случая, а в Макао - 5. Почти всички 132 смъртни случая са в централна провинция Хубей, където са регистрирани първите случаи през декември.
Тайланд: 14; Тайван: 8; Сингапур: 7; Малайзия: 7; Япония: 6; Австралия: 5; САЩ: 5, двама в Южна Калифорния и по 1 във Вашингтон, Чикаго и Аризона; Южна Корея: 4; Франция: 4; Германия: 4; Канада: 3; Виетнам: 2; Непал: 1; Камбоджа: 1; Шри Ланка: 1.
Обединените арабски емирства в сряда потвърдиха първи случай на новия китайски вирус. Държавната информационна агенция WAM от ОАЕ направи съобщението, позовавайки се на здравното министерство. В него се казва, че заразеният е пристигнал от Ухан.
ОАЕ е разпределителен център за пътувания със самолет по света.
Австралия планира да постави под карантина 600 завърнали се граждани за две седмици на остров - на около 2 000 км от континента.
Япония, САЩ и ЕС репатрират свои граждани. Президентът Си Дзинпин нарече вируса "дявол", но заяви, че Китай ще го победи.
Евакуираните австралийци ще са остров Рождество в продължение на две седмици, заяви премиерът Скот Морисън. Съобщението предизвика спор, тъй като островът е най-известен като център за задържане на мигранти, който е подложен на критика заради условията и предполагаемите нарушения на правата на човека.
Към момента там има семейство от Шри Ланка, съоръжението е построено за над 1000 души. Нова Зеландия ще си сътрудничи с Канбера, за своите 53 граждани, които ще бъдат евакуирани заедно с австралийците.
Около 200 граждани на Япония са излетели от Ухан и са кацнали на летище "Хенада" в Токио. Около 650 други заявиха, че искат да бъдат репатрирани, а японското правителство планират нови полети.
Според японските медии няколко от завърналите се имат треска или кашлица. Всички ще бъдат откарани в болница, независимо дали проявяват симптоми. След това те ще бъдат тествани в карантинно отделение, преди да се приберат вкъщи и ще трябва да не напускат къщите си, докато резултатите не бъдат готови.
Служители от местното консулство на САЩ, както и някои американски граждани вече напуснаха град Ухан. Според СиЕнЕн евакуираните може да останат в изолация в хангар на летище до две седмици.
Външното министерство на Обединеното кралство организира евакуацията на около 200 британци, които искаха да напуснат района. Но някои граждани критикуват правителството, като твърдят, че липсва подкрепа за завръщане у дома.
Отделно са предвидени два самолета за граждани на ЕС, като 250 френски граждани заминават с първия полет.
Южна Корея заяви, че около 700 граждани ще заминат с четири полета тази седмица. Не е ясно дали те ще бъдат под карантина, но южнокорейските медии съобщават, че правителството ще покрие всички разходи за заразени. Досега в страната има четири потвърдени случая на вируса.
Междувременно Хонконг обяви планове за намаляване на трансграничното пътуване между града и континентален Китай.
Учените в Австралия са първите, които пресъздадоха новия коронавирус извън Китай в това, което те нарекоха "значителен пробив".
Откритието ще бъде споделено със Световната здравна организация (СЗО) с надеждата, че може да помогне на усилията за диагностициране и лечение на вируса. Учените в Китай също пресъздадоха вируса и споделиха неговата геномна последователност, но не и самия вирус.
Изследователи от специализирана лаборатория в Мелбърн, Австралия, заявиха, че са успели да отглеждат копие на вируса от заразен пациент. Пробата им е изпратена миналия петък.
"Подготвяхме се за подобен инцидент в продължение на много, много години и точно затова успяхме да получим отговор толкова бързо", коментира д-р Майк Кътън от Института "Питър Дохърти" за зарази и имунитет.
"Тестът за антитела ще ни позволи ретроспективно да тестваме пациенти, за да можем да съберем по-точна картина колко широко разпространен е вирусът и следователно, наред с други неща и истинската смъртност", допълва той.
"Това ще помогне и при оценката на ефективността на пробни ваксини."