"Проблемът с безводието е много по-дълбок, засяга хиляди граждани от цялата страна. А водната криза в Перник е само поводът да се съберем в Президентството".
Това заяви президентът Румен Радев, който свика експерти и министри, за да разговарят по проблема с безводието.
"И други градове са на воден режим, има села без вода - ясно е, че имаме криза във водния сектор", категоричен бе Румен Радев.
За последните 20 г. е пуснат само един язовир за питейна вода
Три съоръжения са недостроени - "Кюстендил", "Черни Осъм" и "Нейковци"
Той посочи, че причините да се стигне до тук са комплексни - амортизирана мрежа, недофинансиране, забавено усвояване на средства и други.
"Това е недопустимо в 21 век, тъй като достъпът до чиста питейна вода е право на всеки български гражданин. Затова целта на днешната ни среща е да се потърси отговор какви са причините за тази криза", добави Радев.
Той припомни, че през 2018 година са отпуснати 500 млн. лв. за ремонт на язовири и въпросът е как се избират изпълнителите и каква работа извършват.
"А още по-големият въпрос е каква е цялостната стратегия за решаване на водната криза в България и бъдещето на водните ресурси", каза президентът.
Пред държавния глава пръв даде отчет министърът на околната среда и водите Нено Димов.
Той припомни, че основна цел е пречистване на водите и подобряване на ВиК сектора, което е "доста съществено и не се покрива изцяло от ЕК".
"Мисля, че успяхме да наваксаме и всички - 12 ВиК-та, подадоха документите си и с всички тех бяха сключени договори по проектите по Оперативната програма, като общият размер е над 1 милиард лева", каза Димов.
Той добави, че само за ВиК - Перник са отпуснати над 105 млн. лв.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова посочи, че проблемите с климата водят и до безводието, с което се сблъскваме.
Към момента в резултат на това има нарушено водоснабдяване на 127 000 жители в 5 града, в 120 села на територията на 11 области.
"Това е поради продължителната суша. И към момента с намалени водни обеми под 50% са язовирите, които захранват Кюстендил, Сливен, Търговище, Дупница, Бобов дол и няколко села, там все още не е ограничено водоподаването", каза Аврамова.
Президентът Румен Радев обаче каза, че има други данни от хидрологичните служби и те са, че тази година е същата като предишната.
"Сушата не трябва да се търси като причина, довела до сегашното състояние, при условие, че се говори за дългосрочна политика", опонира Радев.
Петя Аврамова отговори: "Общото количество на валежите е както вие отбелязахте, проблемът, който отбелязах в моето изказване е, че са неравномерни валежите - липса и много валежи, което довежда до тези кризи".
Припомняме, на 7 ноември беше обявено, че ще има воден режим в цяла Пернишка област. Преди това новоизбраният кмет Станислав Владимиров заяви, че причината за водния режим е некомпетентното управление на ВиК-Перник.
На 14 ноември Владимиров каза, че червени лампи за воден режим в града светели още от началото на годината.
Същевременно новият кмет Станислав Владимиров върна за преразглеждане предложения от ВиК график за воден режим.
От 18 ноември 2019 г. започна воден режим в региона. Той обхваща Перник и Батановци. Обхванати от водния режим са селата Голямо Бучино, Люлин, Дивотино, Мещица, Витановци, Ярджиловци, Богданов дол, Черна гора и Лесковец. Водният режим засяга около 60 000 души.
Същият ден - 18 ноември, кметът Станислав Владимиров сезира прокуратурата. Очакванията му са прокуратурата да влезе във ВиК и да прегледа всички действия. Според него продължаващото разхищение на вода ще изчерпи и малкото останало количество от безценния ресурс.
На 20 ноември перничани щурмуваха сградата на ВиК заради водния режим. Малко по-късно беше освободен от длъжност шефа на ВиК-Перник.
След това стана ясно, че язовир "Долна Диканя" не може да се използва за Перник, защото водата е заразена със салмонела.
На заседанието на МС от 4 декември бе сменен областният управител на Перник Ирена Соколова с Емил Костадинов.
!
Рали