Хасковската детска градина „Осми март“ е втората в страната, в която има солна стая.
Днес новата придобивка, която ще се ползва от малчуганите от двете сгради на забавачката, беше официално открита. Тя е разположена в зданието, където се намират ясленските групи на градината.
За откриването й най-големите възпитаници на забавачката и учителките им представиха с празнична програма, посветена на здравето, в която имаше и песен за ползите от вдишването на солните изпарения.
Отец Никола освети солната зона, а лентата на прерязаха заедно кметът Добри Беливанов и директорката на градината Гергана Бойчинова. Сред гостите беше и педиатърът д-р Марио Янакиев, който е сред поддръжниците на идеята за подобен вид профилактика.
Инвестицията е общо за 22 хил.лв, като с 12 хил. лв. е помогнала общината, останалите са от бюджета на детското заведение. От администрацията намекнаха, че това няма да е първата и последна солна стая в детска градина в Хасково.
Идеята за изграждането на солната стая в „Осми март“ е на директорката на заведението. За ползите от профилактика тя се убедила лично покрай внуците си, които посещавали често частните солни стаи. Поинтересувала се и разбрала, че вече има забавачка в София, където са направили своя стая със сол.
Така, от възникването на идеята до днешния ден, в който тя вече е факт и в Хасково, изминава време, в което обаче персоналът на детското заведение е минал през специализирано обучение. Трите кабинетни сестри също са подготвени да работят със солния генератор.
Стаята е оформена като детски кът. Избран е морски пейзаж за една от стените, тъй като морето винаги успокоява и привлича малките. Освен това, специалната медицинска терапевтична сол-99,95 % натриев хлорид, с която са посипани пода и стените, много прилича на пясък и лесно децата подхващат игра с нея. Затова в стаята има и кофички с лопатки и фигурги, предстои монтирането на рафтчета с още принадлежности за игра. 45-50 % влажност се поддържа в стаята, за да се достигне до полезното изпарение. Тя оборудвана така, че в нея да е интересно за децата, понеже един курс на престой е от порядъка на 20-ина минути. А докато те са вътре звучат и детски песнички, които още повече допринасят за спокойния им престой.
Елена Златанова и Петя Желева са медицинските кабинетни сестри в сградата, където е солната стая. И двете са минали теоретично и практическо обучение за работа със съоръжението.
За ползите и двете са категорични, че трябва повече търпение и последователност на курса, за да се усетят.
Най-важна е профилактиката и тя никога не е излишна. А в солната стая е препоръчително да се прави профилактичен курс два пъти в годината-на пролет и на есен с 15 терапии от по 20 минути. През другото време се провежда поддържаща терапия един път седмично.
По този начин организмът се подготвя и подкрепя за драстичната промяна при прехода от сезон в сезон. За деца, които имат често дихателни проблеми и на алергична основа, тези терапия е подходяща. Много от децата вече са ходили в солна стая и вече има доста желаещи родители от градината децата им да посещават стаята, обясняват медицинските сестри.
Съгласието от родителите и становището от личните лекари на децата обаче ще е задължително за влизането им в стаята.
„Стаята ще действа само за децата от градина „Осми март“, а останалите родители в града, които държат децата им да я посещават, са добре дошли при нас да ги запишат, има места.“, коментира директорката на градината Гергана Бойчинова.
Красимира Славова
Майка