Възнаграждението на председател на секционна избирателна комисия може да стигне на първи тур на предстоящите местни избори до 160 лева, като в това число влизат и сумите за обучение и предаване на документите към Общинската избирателна комисия. Разпределението поясни на брифинг днес говорителят на Централната избирателна комисия Александър Андреев.
Възнагражденията са приети с решение на ЦИК. На първи тур за председател на СИК сумата е 100 лева. Възнаграждението за заместник-председател и секретар ще е по 90 лв., за член -80 лева. Към тях ще се плащат по 10 лв. на всеки, който е участвал в обучение.
Ако председателят, например, е участвал в обучението, а след това се откаже, той няма да получи парите само за това, защото изплащането на сумите ще е след изборите, подчерта Андреев.
Допълнителен финансов стимул има и за онези от членовете, които се включат при предаването на книжата в ОИК. За секция с гласоподаватели до 350 заплащането на член, предаващ документите ще е по 25 лева, за секция с от 350 до 1000 избиратели, ще е по 35 лв, сумата за секциите с над 100 души, повечето от които са в София, допълнителната сума ще е 50 лева.
При провеждане на втори тур основното заплащане ще е по-ниско. За председател-65 лв., за заместник и секретар по 60 лв., членовете на СИК ще вземат по 55 лева.
„Целта е да се участва от една страна в обучението, за да не се допускат грешки при провеждането на изборите, освен това актуализираните суми са добър стимул да няма подмени на членове на СИК в последния момент. ЦИК смята, че тези суми ще стимулират членовете на СИК да участват максимално активно в целия процес. Те са и достойно заплащане на труда който полагат в изборния ден и деня след изборите“, посочи Александър Андреев. Той подчерта, че актуализираното заплащане както на СИК, така и на ОИК, е едно от основните пера, които увеличават план- сметката на бюджета за провеждането на тазгодишните местни изборите.
Вчера Правителството отпусна рекордните 71 млн.лева за провеждането на изборите през октомври.
От 2-ри до 11 септември партиите и коалициите ще имат възможност да направят регистрациите си за участие в местните избори тази година,съобщи още говорителят на Централната избирателна комисия.
Право да се включат във вота на 27-ми октомври и като кандидати, и като гласоподаватели, ще имат само лица, които са живели не по-малко от 6 месеца преди датата на изборите в даденото населено място, т.е от 26 април. Граждани на други държави -членки ЕС също могат да участва в тези избори и да се кандидатират за общински съветници. Принципът на уседналост е регламентиран с нарочно решение на ЦИК, посочи Андреев.
С изменението на Закона за политическите партии беше изменен и Изборния кодекс по отношение на финансирането на партиите и комисиите, коалициите и местните комитети, припомни Андреев. Вече се допуска финансиране на предизборните кампании от юридически лица, еднорлични търговци и от граждани на държави-членки на ЕС.
В изборите за местни власт секции в чужбина няма да има.
От 10-ти юли до момента ЦИК е приела 32 принципни решения и 204 решения за назначаване на ОИК.
Красимира Славова
Член на СИК