Естер Вилемс от Холандия: „Обичам българските танци и ги преподавам на ваши емигранти в Хага“
Защо преди 30 години холандката Естер Вилмес се влюбва в нашите народни танци и започва да изучава езика ни, а после става и студентка в Югозападния университет „Неофит Рилски“- в специалност „Българска народна хореография“, самата тя не може да отговори категорично.
Но в едно е сигурна, че е доволна от избора си. "Много харесвам българските танци, казва Естер, и по-специално тези танци, които са свързани с обредността в миналото и дават дълбоки знания за народа ви, какво е обичал, как е живял. В нашия фолклор в Холандия, Германия и Франция, танцуващите са винаги по двойки. Това е много различно като енергия. А на българските хора се хващаме всички за ръце, имаме единство, чувстваме се цяла група, като едно семейство.“ Това споделя преподавателката по български танцов фолклор, която участва в поредната международна лятна школа за народни танци в Девин.
„На семинара в Девин сме от цял свят- от три континента и четиринадесет държави. Но всички сме обединени от желанието да открием тайнството на музиката, на танца и се чувстваме богат икато група.“, споделя Естер и допълва, че всеки от участниците в родопската школа е танцьор в своята страна и обменят специфичен опит, но ги обединява огромния интерес към завладяващата магия на българските танци.
„Аз обичам много танците от Малешево /“четворката“/, тези от Шоплука, от Пирин, от Родопите, от Добруджанската област също“, допълва хореографката. Естер Вилемс се е запознава с българската народна култура преди 30 години, когато като ръководител на детски състав, гостува няколко пъти като изпълнител в България. Имат срещи с ансамбъл „Младост“, ансамбъл „Тракия“, изнасят концерти в много градове.
„За мене е голяма чест, сега да уча при професор Николай Цветков и доцент Георги Гаров, защото разбрах, че те имат тотално друга идея, различен поглед за традиционните танци. Те са истински изследователи, ходят много често при баби и дядовци, разпитват ги от къде идват тези танци, как са създадени. Имат друг поглед върху историята на танците и ние, студентите, като бъдещи преподаватели, като нови хореографи се учим да гледаме със същия поглед. Те искат да намерят запазената все още автентичност. Трудно е да се намери истинска вярност в танците, но те я намират при бабите.
Естер Вилемс работи с български деца и възрастни – наши емигранти, които живеят в Холандия. Над 30 българи всяка неделя по 4 часа учат с нея родните танци в специална зала в Хага. Понякога се радват на гости -гайдари от България, с радост празнуват 24 май, 6 септември. „Но на всички им е мъчно за икономическата ситуация у нас. Ужасно е, че у вас се раждат деца, на които родителите знаят, че след време ще се преместят в чужбина.“, призна холандската хореографка, която не крие надеждите си поне сънародниците ни, които тя обучава в Холандия на български танци, да се върнат в България и да имат добър живот на корена си.
СмолянБГвести