Разследвали шефа на TAD Group за киберпрестъпления и през 1997 г. Преглед на печата

Хакери. 

"24 часа":

Хакерът Крис хванат заради страстта си към игрите

20 000 долара за едното име, наемане на младеж, пробил системата на образователното министерство, хакване на най-големия мейл доставчик у нас, без той да знае, търсене на кадри в LinkedIn, бодване на флашка на разследваща полицайка и източване на бази данни от НАП. Това са само част от "подвизите", сътворени от TAD Group. Фирмата е на 3 години и макар ударът срещу приходната агенция да я направи известна по всички грешни причини, историята на компанията и преди това е осеяна с приключения в тъмните дебри на интернет.

Тя е основана от варненеца Иван Тодоров. Той няма практически опит в киберсигурността, макар и да е с подобна специалност - "Компютърни технологии, мрежи и администрация". Има и множество сертификати за киберсигурност и менажиране на проекти. Варненецът обаче е бизнесмен. Има нюх и притежава над 30 компании. Силата му е във франчайзинга - той е представител на верига ресторанти за сандвичи за цяла Източна Европа.

Може би затова решава да комбинира образованието си с натрупания опит във франчайзинга. Проучва пазара за киберсигурност и открива TAD Group. Компанията е нова - основана е през 2014 г. в Нюпорт Бийч, САЩ. Моделът е уникален - таксата е 20 хил. долара, с възможност за 100% възстановяване на вложената сума след девет месеца, когато заложените задачи са постигнати.

Обществени поръчки. 

"Дума":

Държавата харчи по 25 млн. лева на ден за обществени поръчки

Над 25 млн. лева дневно харчи държавата за обществени поръчки, показва проверка на БНТ. Данните са от Агенцията по обществени поръчки.

През 2019-а държавната и местната власт са сключили над 11 300 договора на обща стойност 5,12 млрд. лева. Което означава, че на ден държавата вече харчи рекордните за последните пет години 25 300 000 лева. От началото на годината са обявени общо 6601 поръчки. Една шеста от тях се финансира със средства по европейски програми.

От справката в Агенцията по обществени поръчки става ясно, че най-много пари тази година са похарчени за строителство. Следват договорите за доставки и услуги. Възложителите с най-много поръчки са общините.

От началото на годината обжалваните обществени поръчки в КЗК са 624. От тях решение има в 452 случая. Близо 40% от процедурите са върнати за преразглеждане от възложителите, останалите жалби са се оказали неоснователни.

Според Агенцията за държавна финансова инспекция за първите две тримесечия на годината поръчки на обща стойност 25 700 000 лева са незаконни. Това реално са една четвърт от сключените и изпълнените вече договори. В част от случаите проверките се извършват много след приключване на процедурите и не може да бъдат наложени наказания.

Уволнение. 

"Монитор":

В Стара Загора уволняват служителка, наредила клане на прасетата по селата

Служителка от администрацията на община Стара Загора ще бъде уволнена дисциплинарно още утре, понеделник, след като си позволила на своя глава да разпространи по мейла, макар и неофициално, указания към кметовете от селата на общината, според които заради африканската чума трябва до 31 юли да се изколят всички домашни прасета, отглеждани от хората в личните им стопанства. Това съобщиха от общинския пресцентър.

От там уточниха, че въпросната служителка са позовала на заповед на кмета Живко Тодоров, каквато заповед обаче никога не била издавана. Никога не било вземано и подобно крайна решение. За самоинициативата си служителката дори не била уведомила общинското ръководство и ненужна създала паника сред собствениците на прасета, отглеждани тип "заден двор".

Вето. 

"Сега":

За ГЕРБ президентското вето за изтребителите е проява на лош вкус

Ако президентът Румен Радев наложи вето върху актуализацията на бюджета заради сделката с изтребителите Ф-16, това ще бъде проява на лош политически вкус. Това коментира пред БНР председателят на парламентарната група на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова.

"Имахме четири пъти вето в този парламентарен сезон. Преодоляхме ги всичките. Вярвам, че президентът, ако е искал да спре целия процес, щеше да постъпи коректно и да внесе наведнъж вето по всеки един от трите отделни законопроекта, които гарантират придобиването на нови и самолети".

В петък парламентът отхвърли ветото, което държавният глава наложи върху международните договори за покупката на осемте бойни самолета на стойност 1.256 млрд. долара. Очаква се той да атакува и актуализацията на държавния бюджет, с която се разписват допълнително разходи за сделката и по-голям бюджетен дефицит.

24 часа

Разследвали шефа на TAD Group за киберпрестъпления и през 1997 г.

Разследван още през 1997 г. за компютърно престъпление се оказа шефът на TAD Group Иван Тодоров, научи "24 часа". Тогава той е сред 200-те заподозрени варненци, точили кредитни карти и купували с тях техника от САЩ.

По това време този бизнес е съвсем нов. Сред малцината, които го разследват, е днешният председател на ДАНС Димитър Георгиев. Момчетата са толкова уверени, че няма да ги хванат, че дори споделят свободно в интернет какви различни врътки правят. Тодоров също не остава по-назад. Той се хвали в бюлетин бордовата система "Фидонет" - софтуер, които приема свързвания и предлага услуги като електронна поща, разпределени конференции, достъп до бази данни, трансфер на файлове и онлайн разговори. Там в публичен пост споделя, че с няколко хитрости успял да си поръча компютър за $ 3000 долара, а е платил само митото.

Труд

Морската естакада на нос Шабла е на финалната права

Един от най-сложните обекти, строени във вода след Дунав мост според специалистите, е възстановяването на морската естакада на нос Шабла, което върви към своето финализиране. С още няколко стъпки ще достигнем до изграждане на площадката. В момента реставрацията на съоръжението е на 341-я метър от брега и до края на годината може да бъде завършена. Държавата в наше лице като добър стопанин ще я рехабилитира. Това коментира за "Труд" Ангел Забуртов, генерален директор на ДП "Пристанищна инфраструктура", в чиято инвестиционна програма е обектът.

Монитор

Всяка десета покупка на морето без касова бележка

За 1 от 10 проверени покупки по морето от инспекторите на приходната агенция търговците не издават касова бележка. Това съобщиха от НАП на база на първоначалните данни от проверки от началото на летния сезон. От НАП уточняват, че приходите за хазната от търговията по Черноморието са повече от миналата година.

В столицата пък са се научили да прилагат друг, по-груб номер - касовата бележка е на стойност далеч под платеното от клиента и не всички купувачи забелязват тази подробност. От НАП чрез "тайни клиенти" вече са засекли такива случаи.

Стандарт

Иванчева с "розова" партия - "Непослушните"

"Нека това е наше Обединение на гражданите, готови да се борят за чиста и свята република, такава, за каквато нашите будители мечтаха и за която дадоха живота си", патетично обявява осъдената за искане на рекорден подкуп екскметица. В прокламацията си Иванчева обяснява, че основната цел на партията й щяла да бъде "да отстоява истинските интереси на гражданите, да защитава техните права и свободи, да спаси реалната демокрация".

Само преди три дни Иванчева реши да вдига бунт срещу прокурора, който я е закопча и който даде достатъчно доказателства в съда за присъда на първа инстанция. Пак през фейсбук Иванчева тръгна да организира протест срещу зам.-главния прокурор Иван Гешев - заради номинацията му за обвинител № 1. Разбира се, тя моментално събра овациите на (раз)градската десница, която дюдюка с вувузели на тротоара срещу Гешев.

Сега

Хиляди протестираха срещу номинацията за главен прокурор

Хиляди недоволни от номинацията на Иван Гешев за главен прокурор се събраха пред Съдебната палата. Това е вторият протест срещу кандидатурата му, която остана единствена, след като правосъдният министър Данаил Кирилов отказа да издигне друг кандидат, въпреки че има това право.

На протеста хората носят собственоръчно направени плакати с надписи, гласящи: "Страх тресе кочината", "Монтескьо за главен прокурор!", "Властта е в ръцете на свинете. А ти къде си?", "Мафията вън".

Сред говорителите на протеста бяха журналистът от сайта "Биволъ" Димитър Стоянов, скулпторът Велислав Минеков, Николай Колев - Босия, както и лидерът на гражданско сдружение "БОЕЦ" Георги Георгиев. По-късно протестното шествие се отправи към площад "Независимост", където недоволните скандираха "оставка".

Капитал дейли

Иван Гешев остава единствен кандидат за главен прокурор

Иван Гешев остава единствен кандидат за главен прокурор. Това стана ясно по време на заседанието на Висшия съдебен съвет в понеделник, когато беше последната възможна дата за издигане на номинации. Хипотетично това можеха да направят трима членове на прокурорската колегия, което беше малко вероятно, защото всичките 11 застанаха зад Гешев, или правосъдният министър Данаил Кирилов.

Дума

Една трета от бизнеса се притеснява от натиск за партийно финансиране

Над 30 процента от фирмите в България смятат, че може да им бъде оказан натиск за финансиране на определена партия. 16 на сто пък прогнозират, че възможността за отворено партийно финансиране ще доведе до покровителстване само на част от бизнеса. Това паказват данни от проучване, проведено сред членовете ан Българската търговско-помишлена палата. Запитването е направено в периода 28 юни-3 юли, преди окончателното приемане на текстовете, с които субсидията стана 1 лев и се разрешава финансирането на партиите от фирми и физически лица.

Около 45% от фирмите отговарят, че биха финансирали партии. 14 на сто твърдят, че с промените се легализират сумите, които и сега се взимат от бизнеса, но скрито. Над 20% искат да има пълна прозрачност на източниците и детайлите по разходването на т.нар. "дарения".

Източник: news.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини