Избраната за председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен днес се очаква да подаде оставка като министър на отбраната на Германия.
Самата тя анонсира действието си на 15 юли, а канцлерът Ангела Меркел коментира, че уважава решението на Лайен и че е ясно, че "тя навлиза в нова фаза".
Близката до Меркел консерваторка благодари на германските въоръжени сили за съвместната им работа от 2013 г., когато оглави министерството, досега и заяви:
"Утре ще поискам Европейският парламент да ми гласува доверие. Независимо от изхода от вота, аз ще подам оставка като министър на обраната, за да служа с всички сили на Европа", написа тя.
Вотът премина в нейна полза. За избирането ѝ снощи гласуваха 383 от присъстващите 733 евродепутати, 327 бяха против, 22 се въздържаха, 1 глас беше обявен за невалиден.
Гласуването беше тайно, с хартиени бюлетини.
Тя се нуждаеше от 374 гласа, за да бъде избрана, тъй като в момента общият брой на евродепутатите е 747.
Фон дер Лайен ще поеме поста на 1 ноември. Тя ще бъде първата жена начело на институцията.
Коя е Урсула фон дер Лайен?
Родена е в Брюксел. Семейството ѝ се мести от Германия в Белгия, когато тя е 13-годишна. Следва икономика в Лондонско училище по икономика и политически науки и медицина в Хановер, преди да влезе в политиката.
Като близка сътрудничка на канцлера Ангела Меркел, Урсула е член на консервативния Християндемократически съюз на Меркел от 2005 г.
60-годишната Урсула фон дер Лайен е майка на седем деца - нещо крайно необичайно за страна, където средно на жена се падат по 1.59 деца.
Възприемат я като твърд привърженик на интеграцията, подкрепящ близкото военно сътрудничество в Европейския съюз, който по-рано тази година подчерта "потенциала на Европа да се обедини и насърчава мира".
Назначението ѝ за министър на отбраната на Германия през 2013 г. беше неочаквано и последвано от тримесечни преговори в коалицията между Християндемократичния съюз и Германска социалдемократическа партия. Оттогава нататък тя бързо натрупа популярност сред германското общество. Като министър на отбраната в най-индустриализираната и най-гъсто населената страна в Европейския съюз, тя настоява Германия да увеличи военното си участие в НАТО.
Все пак нейният мандат на министерския пост не е лишен от неуспехи. През последните години бяха публикувани истории, които изведоха на преден план недостатъци на германските въоръжени сили - от неработещи подводници и самолети до липсата на персонал.