При първата проверка на имоти на Цветанов, той не е имал доходи, че да има тези имоти, обясни пред bTV Яне Янев. Той добави, че тогавашният шеф на НАП започва да имитира дейности, а след това става депутат от ГЕРБ по предложение за Цветанов.
Янев обясни, че може да коментира висшите етажи на властта, "ако имам 2-3 часа телевизионно време за да е професионално, а не като КПКОНПИ - аматьорски".
Като депутат в 40-то Народно Събрание, Янев е зам.-председател на ПГ на ОДС и председател на ПГ на РЗС, а в 41-то НС е председател на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика. В периода 2015 - 2017 г. е съветник в политическия кабинет на премиера Бойко Борисов по проблемите на превенцията и противодействието на корупцията и конфликта на интереси във властта.
Във финансовото разузнаване на Израел, където Янев е горд, че е допуснат, техниката не позволява човешка намеса при разследване на високите етажи на властта.
Когато той е отговарял за проверките, срещу него е била Меглена Кунева, която прави един кастриран и скопен закон, а Пламен Георгиев е част от висшите етажи на властта.
Относно бившия зам.-икономически министър Александър Манолев, Янев обясни, че подалият оставка е феодализирал Сандански. Къщите на Монолев и на кмета Котев са в парка на Сандаски, в белите дробове на града, друг въпрос е как някой е позволил това да стане частна собственост, коментира Янев.
Той добави, че де факто Манолев живее там, винаги е живял и привиква политици и разни босове и други хора на разни сбирки. Всичко е построено, както е построен последният водопровод за минерална вода. Със сдружение с фирми на майката на кмета Котев и други родни техни роднини и близки, както и на Манолев. С общинска фирма "Увекс" захранват басейна на Манолев, цялата му къща, както и кмета, който е съсед на Манолев, захранват и хотел "Перун", за който кметът твърди, че не е негов, а на майка му и на брат му, коментира Янев.
По думите му, Манолев като зам.-министър е действал и като кмет, водил Котев на всяка сбирка, на всичко, и до такава степен всичко било феодализирано, че шефът на "Увекс - общинското ВиК, е военен и е бившият шеф на щаба на Манолов, като "разбира от ВиК, колкото вие от ядрена физика".
При Манолев ходи котилото на кмета Котев, което е окупирало местната общинска трапеза, подчерта Янев.
Подалият оставка Манолев се включи в предаването по телефона и обясни, че се радва, че е поканен такъв човек като Янев, за да стане ясно кой е идеологът на атаката.
"Този човек не е виждал национален ефир от години, а цялото ми семейство сме потърпевши и седим и мълчим и чакаме разследването ... А този човек, който не е знае с каква ориентация е, получава милиони", обясни бившият зам.-министър.
Манолев добави, че няма как да е негова тази къща, по документи се виждало ясно чия е, неговото семейство живеело в София от 2001 г., имал и за късмет документи, че е плащал за престой в къщата.
Той обясни, че всичко стартира като съвместен проект с Ана Димитрова, като той е помагал, но пътищата им се разделят. "Аз съм присъствал, когато е имало проверка на място от фонд "Земеделие", обясни той и допълни, че Управителният съвет на Фонда няма отношение към къщите за гости. Манолев отрича да е участвал в прокарване на минерална вода, а и имотът не бил негов.
По думите му, преди да влезе в политиката е работил в частния сектор и е получавал заплата до 100 000 лв. годишно. Той казал и на премиера, защо си е подал оставката, обадил се, казал му, че няма никакви притеснения за документите, но подава оставка защото и колегите подали за съмнения.
Янев добави, че "ето така нагло се държат и са се самозабравили и използват мутренски методи. Какъв гьонсурат трябва да си че да се държиш така".
Досега скандалът с апартаментите на властта струва оставките на:
- Цветан Цветанов от парламента;
- Цецка Цачева като правосъден министър;
- зам.-министър Ваня Колева;
- зам.-министър Красимир Първанов;
- Делян Добрев като народен представител;
- зам. областния управител на София Томи Николов;
- оставка подаде и зам.-министър Александър Манолев
От ГЕРБ подадоха оставката и на кмета на Созопол Панайот Рейзи, но той отказа засега да се оттгели от кметското място и само напусна партията. По-късно съдът го отстрани от поста.
Освен това се водят проверки срещу шефа на Антикорупционната агенция Пламен Георгиев, сина на директора на Националната следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов и на съпругата на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов.
Социалистът Крум Зарков също ще бъде обект на проверки от КПКОНПИ и НАП. Според публикации Зарков купил жилище в центъра на София за 1 107 евро за кв. метър.