Четири болници в Смолян и областта получават допълнителни субсидии

Четири болници в Смолянска област ще получат допълнително финансиране. 807 хиляди лева допълнително ще получат общинските болници в Златоград, Мадан и Девин, а за Смолян допълнителната сума е 136 хиляди лева. Тези допълнителни суми са в резултат на постановление министерството на здравеопазването от 22 февруари т.г.

Субсидията за болницата в Златоград-за 2019г ще бъде в размер на 381 000 лева. Увеличението в сравнение с миналата година е от 268 000 лв. За болницата в Мадан прзе настоящата година са предвидени 471 000 лева. Увеличението в сравнение с миналата година е 354 000 лв.
Субсидията за общинската болница в Девин предната година е била 76 000 лв. Първоначално заложената за 2019-та година е била 103 000 лева. С постановлението от февруари месец сумата за нея се увеличава със 158 000 лева и така общата сума за настоящата година възлиза на стойност 261 000 лева. На практика увеличението за МБАЛ – Девин, тази година ще бъде със 185 000 лева.
Болницата в Смолян е получила субсидия през миналата година на стойност 103 000 лева. Отделно за спешна помощ са й били преведени 405 000 лева. За спешност тази година са били планирани 456 хил. лева, които с постановлението са увеличени с 85 000 лева. Отделно за нея са били планирани 103 000 лева, като общата субсидия, предназначена за МБАЛ – Смолян, през тази година възлиза общо на 644 000 лева. В областната болница от началото на тази година заплатите на всички медицински специалисти са били увеличени с 18,52%, а на лекарите - с 20%. 

"Всяко лечебно заведение е с отделен колективен трудов договор. Заплатите не се определят от министъра на здравеопазването, но би следвало директорът, респ. управителят на лечебното заведение в рамките на ресурса, с който разполага, да осигури повишение на заплатите на медицинските специалисти с цел да ги задържи", коментира шефът на здравната комисия в парламента д-р Дариткова.

Тя допълва още, че в областната болница в Смолян от началото на тази година заплатите на всички медицински специалисти са били увеличени с 18,52%, а на лекарите – с 20%.
"Тези пари не отиват накуп в болниците, а ще ги получат за дейност. Лечебните заведения трябва да ги заработят, защото другото е нерегламентирана държавна помощ. Не може на едно търговско дружество просто така държавата да даде едни пари. Те са разпределени по методика за финансиране, примерно за прегледи на спешно болни пациенти и други дейности. Болниците и досега получаваха пари по тази методика, но сега се увеличават. Разпределението им ще е по преценка на управителите. Те не са целеви средства за заплати, защото възнагражденията не се изплащат от Министерството на здравеопазването.

Призовавам всички управители на лечебни заведения в рамките на възможностите, които и с това постановление получават средства, наистина да подкрепят финансово медицинските специалисти, които работят при тях, защото без тях болнична дейност не би имало.
Това е единственият възможен начин, по който държавата може да им подаде ръка, за да съхранят персонала си, при спазване на всички нормативни правила",
каза д-р Дариткова.

СмолянБГвести

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини