Спането е страхотно. Доказателствата сочат множество ползи за хората, в ключително тази - сънят поддържа мозъкa ви здрав, като помага на невроните да се отърват от ненужните синапсни връзки, формирали се през деня.
Процесът е наречен синапсна хомеостаза, и предотвратява претоварване на мозъка от безполезни спомени. Възможно е това да подобрява когнитивните способности, докато сънищата ни позволяват да обработим спомените.
Оказва се, че нещо подобно се случва и когато изкуствените невронии мрежи спят и сънуват.
Да, прочетохте правилно. Процесът е подобен на този при хората.
Разбира се, изскуствените невронни мрежи – вид изкуствен интелект базиран на биологични невронни мрежи – не заспиват и не сънуват автоматично и инстинктивно. Ето защо математици от Италия програмирали една такава мрежа да заспива.
Докато изкуствената невронна мрежа е будна, тя учи и съхранява различни модели. Но капацитетът и за съхранение е ограничен.
Затова екипът открил начин за интеграция на човешки модели на спане – фаза бързо въртене на очите и фаза с бавни делта вълни, като за първата се смята, че елиминира излишните спомени, а втората затвърждава важните.
Резултатът бил забележителен. Без сън1 максималният обем бил α=0.14, при който α представлява броят на съхранените битове на синапс. След интегриране на човешките модели на спане, изкуствената невронна система достигнала теоретичния лимит за мрежа от този вид - α=1.
Резултатите били потвърдени в по-нататъшни тестове. Те сочат, че ако невронната мрежа има възможност да подремва от време на време, представянето и ще се добри.
Оказва се, че спането е задължително и за изкуствения, и за биологични интелект.
Да се надяваме, че сънуват приятни неща.
Източник: sciencealert.com